איך לתגמל מנכ"ל בלי להרוס את העסק? חלק 4

איך לתגמל מנכ"ל בלי להרוס את העסק? חלק 4
זמן קריאה 2 דקות

יביא רווחים יקבל פרס, לא יביא – לא יקבל

אנחנו דנים בדרכים האפקטיביות לתגמל אדם בכיר כמו מנכ״ל בעסק שלך. בפוסט הקודם דנו בסידור ה״מקובל״ של שכר קבוע + בונוסים והבנו שיש איתו שתי בעיות עיקריות. אנחנו ממשיכים בדיון.

אז אולי נמרץ את המנכ"ל לפי רווחים? יביא רווחים, יקבל פרס. לא יביא, לא יקבל. יופי של פתרון. בוא רגע נלמד אותו כדי להבין מה אתה מציע. ראשית, המודל הזה הרבה יותר טוב מכל מה ששוחחנו עליו עד עכשיו. לפחות אנחנו מתקדמים, נכון? אבל עצור רגע כדי לחשוב:

קרה לך ולו פעם אחת שהדו״חות הכספיים אמרו שהרווחת כסף אבל בפועל חווית מצוקת אשראי שהריצה אותך לבנק לגייס אשראי?… כמעט בטוח שכן אם אתה עסק טוב (גדל, מתרחב). המוזרות הזו היא הדגל האדום שמעל המודל שאתה מציע. בלי להיכנס לתורת החשבונאות ולחוקי ה- IFRS (חוקי החשבונאות שנהוגה בארץ), רווח חשבונאי הוא קצת כמו חד-קרן, אם אתה טורח להתעמק באופן שבו הגיעו אליו. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא קריסה מפורסמת של חברה אמריקאית בשם אנרון, שהפילה איתה את כל רשת משרדי רואי-החשבון אנדרסן. החברה היתה רווחית, ורווחית, ורווחית. ויום אחד, בום! היתה בפשיטת רגל. הרווחים החשבונאיים, אתה מבין, היו חד קרן. 

במילים אחרות, יש יותר דרכים מאשר אני מסוגל לספר לך במייל הזה (כולן חוקיות, אגב), כיצד לגרום לעסק להראות רווחים, בשעה שהמצב שלו הולך ומתערער ומתפורר. חלקם, אגב, כלל לא יתפסו בהנהלת החשבונות או אצל רואה החשבון. גרוע מזה, תמרוץ לפי רווח, לא ממש תופס את מרכיב הסיכון שבו בעל העסק חי. 

הנה רק דוגמה קטנה: 

מה אתה מעדיף – רווח של מיליון ש״ח בשנה או רווח של 4 מליון ש״ח בשנה?

נניח שאני המנכ"ל שלך. בסדר? 

לפני שבאתי לעבודה, אתה ייצרת 1 מיליון ש"ח רווח בשנה.

אחרי שאני התחלתי למנכ"ל את העסק, אתה מרוויח 4 מיליון בשנה.

נכון שאני גאון? נכון שמגיע לי תמרוץ יפה?

כן?

ואם אומר לך שאת ה-1 מיליון שאתה הרווחת, הרווחת על מחזור של 10 מיליון, בלי מימון בנקאי, ואת ה-4 מליון שאני מרוויח, העסק מייצר על מחזור של 100 מיליון ש״ח, ובאותו הזמן אתה חתום על ערבויות אישיות בבנק על סך 50 מיליון ש"ח שנדרשים כדי לממן את המחזור הזה?

אה!!! זה משהו אחר, נכון?

בוא נראה מה היה לנו פה:

  • אתה הרווחת 10%, בלי סיכון.
  • אני מרוויח לך 4% (פחות מחצי) יחד עם חשיפה (שלך, לא שלי) של 50 מיליון… יקח לך 13 שנים של עבודה קשה להחזיר את החוב שהעמסתי על הגב שלך על מנת שאני אקבל היום, בלי סיכון, בונוס שמנמן ועסיסי…

שוב. האם אני מנכ"ל טוב או האם אני אידיוט שמשחק, שוב, את אותו משחק מפורסם של "עץ אני מרוויח" (לוקח אחוזים מהרווח) ו-"פאלי אתה מפסיד" (אם העסק קורס, אני לוקח את הבונוסים שלי והולך לחפש פרייאר אחר, ואתה הולך לפשיטת רגל)?

קצת מזכיר לי סיפור על עורך דין שייצג קליינט שהורשע בדין. הקליינט הלבן כסיד הסתובב לעורך הדין שלו ואמר: 

"דובי, דובי, אנחנו הולכים לכלא!", דובי (עורך הדין) הביט בו, הביט בשעון, ואמר לו: "לא. אתה הולך לכלא. אני? אני הולך לאכול צהריים…".

סיפור אמיתי. על תמריצים.

אז מה עושים. באמת?

זה סיפור לא פשוט. אני מודה. אבל יש מודל שהמומחים שלנו בעוצמה עסקית מיישמים כמה שנים עם עסקים רבים שאנחנו מלווים. כאלו שיש בהם מנכ"ל חיצוני או כאלו שרוצים להכין את התשתית לכך, משום שהבעלים כבר לא כזה צעיר, או פשוט משום שיש כמה שותפים ובאמת רוצים לתגמל את השותף שעובד קשה בתור מנכ"ל בצורה נדיבה אבל לא מסוכנת. וזה עובד, לא כמו המודלים הקודמים שניתחנו יחד.

בפוסט הבא נספר לך מהם ארבעת העקרונות החשובים במודל, אלו שינחו אותך כיצד לבנות את מודל התגמול האופטימלי עבור המנכ״ל המיועד בעסק שלך

ואם אתה רוצה שנעזור לך לבחור את מודל התגמולים הנכון עבור המנכ״ל המיועד שלך – צור עימנו קשר.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים