איך לתגמל מנכ"ל בלי להרוס את העסק? חלק 5

איך לתגמל מנכ"ל בלי להרוס את העסק? חלק 5
זמן קריאה 3 דקות

מודל תיגמול מנכ״ל מדויק וכירורגי

עד כה שוחחנו על שיטות התמרוץ שונות ומגוונות. והנה התובנות שלנו עד כאן:

בלי תמריץ מצאנו שזה לא טוב. הבטנו על תמריץ מבוסס מכר וגילינו שהוא הרבה יותר מסוכן ממה שנראה לעין. ניתחנו תמריץ מבוסס בעלות וגילינו שהוא לא ממש עבד, אף פעם בשום מקום, ויותר חמור מזה, הוא מסוכן ממש לבעלים האמיתיים של העסק, אלו שחתומים בערבויות אישיות, או אלו שהעסק נושא את שם המשפחה שלהם. אז התחכמנו וניסינו ללכת על תמריץ מבוסס רווח, אבל אז גילינו שבתוך המודלים האלו יש חורים שאתה יכול להעביר בהם נושאות מטוסים של הצי השישי ושהם בעצם, יכולים להיות, מהר מאוד, ממש, ממש מסוכנים.

הנדסה נכונה של מודל התגמול

הנדסה נכונה של מודל תגמול היא לא פשוטה, אם אתה באמת יושב לחשוב עליה. כמות הנסיון שנצברה בעוצמה עסקית במשך השנים בנושא פשוט לא תאמן. למדנו, על בשרינו ומנסיונם של אחרים, היכן החורים. היכן התקלות. כמו הסיפור שסיפרתי לך קודם על החבר הכלכלן שלי שביתו בת השלוש לימדה אותו שיעור חשוב על תמריצים, למדנו מהנסיון של אחרים שוב ושוב ושוב.

אבל הבשורה הטובה היא, שאחרי הרבה שנים ומאות ניסיונות (ואולי אלפי תצפיות), התחלנו להתכנס ליסודות היציבים ביותר שאם תידבק בהם, יש סיכוי לא רע שכמות ההפתעות שתיפגש בהן נמוכה מאוד, ואלו שעלולות להתרחש, ידועות, מוכרות וניתנות לניהול. במילים אחרות הנסיון מנצח.

אז מה היסודות שעליך לאמץ במודל שכר למנכ"ל?

  1. ניהול מוצלח גורם לעליה ברווחי החברה בש"ח, שהם תמיד הכנסות פחות הוצאותשים לב. נפח המחזור משמעותי אך ורק אם הוא מתכנס לרווחים בש"ח. רווחים אמיתיים, לא פיקציות חשבונאיות או כספים שאף אחד לא יודע לאתר בחשבון הבנק (ראה מקרה אנרון לעיל). רווח אמיתי הוא רווח שניתן לאיתור בקלות. לא צריך רואה חשבון כדי לאתר אותו. ואם הוא קיים, לא צריך לקחת מימון כדי לשלם מס. אם אין, קיימת בעיה. הוא יכול להיות תואם לרווח החשבונאי שאתה רואה בדו״חות של רו״ח שלך, או שלא.
  2. ניהול מוצלח במיוחד ניתן לזיהוי לפי יחס גבוה של הכנסות שהופכות לרווחים – כלומר אחוז הרווח (הרווחיות). כמו שניהול מוצלח לא קשור ישירות למחזור, הוא גם לא קשור רק לרווח בשקלים. הוא קשור ליעילות שבה מחזור החשבוניות הופך לרווחים. כך, עסק שממיר שקל מחזור לחמישים אגורות רווח, מנוהל הרבה יותר טוב מעסק שממיר שקל מחזור רק לעשר אגורות רווח. העסק הראשון טוב מהשני, אפילו אם העסק השני גדול מהראשון פי עשר!
  3. בנוכחות ניהול מוצלח כמות האשראים לא עולה על המתוכנן ו/או לא מגיעה להיקפים מסוכנים בגודלםאי אפשר לדון בניהול מוצלח בלי לברר מה רמת הסיכון של העסק, וכמה עושר נוצר בתוך העסק. ככל שרמת הסיכון עולה, כך העסק מנוהל פחות טוב! כשאתה מגדיל את כמות האשראים (התחייבויות) ביחס לנכסים, אתה מקטין את כמות ההון העצמי בעסק וכתוצאה את שוויו של העסק. כך עסק שמרוויח מיליון ש"ח בשנה, והקטין את האשראים שלו לאפס, הוא עסק הרבה פחות מסוכן מעסק שמרוויח ארבע מיליון אבל הגדיל את כמות ההתחייבויות שלו פי עשר. השני יכול לקרוס כהרף עין. מספיק שלקוח גדול לא משלם בזמן בטעות. השני, לא יכול להתרסק, משום שאינו חייב כלום לאף אחד, והוא עסק הרבה, הרבה יותר איכותי שמנוהל הרבה יותר טוב.
  4. על מבנה תגמול מנכ"ל לתמרץ בניית עסק מעולה תוך שהוא פשוט ליישוםמבנה תגמול מנכ"ל חייב לקחת בחשבון את כל אחד מהפרמטרים הללו ביחד ולחוד. ובאותו הזמן, הוא חייב להיות מספיק פשוט כך שניתן ליישם אותו בשלווה ובקלות יחסית. הוא חייב לדרוש מהמנכ"ל להציג שיפור בכל אחד מהגורמים הללו, אשר מתפקדים כמערכת בלמים הדדית שמונעת ממנו לבצע מניפולציה במרכיב אחד בלבד, שיכול להחריב את העסק.

אלו הם העקרונות המנצחים.

לא תאמין כמה שנים וכמה תצפיות על עסקים ועל מנכ"לים בוצעו כדי להתכנס אליהם.

על בסיס הכללים האלו, המומחים של עוצמה עסקית ייצרו מודל כלכלי שמצליח לתגמל מנכ"ל באופן שבו התמריץ עצמו מדויק וכירורגי והוא מוביל לתוצאות שבתור בעלים היו גורמות לך לחייך חיוך מוזר, כזה שבעל עסק מציג כשהוא לומד שהעסק שלו שוב גדל מאוד, שוב הקטין את הסיכון, ושוב יש לו עוד כמה מיליוני ש"ח ברווחים להחליט מה לעשות איתם.

אנחנו ממליצים לך לקחת את כל אחד מהעקרונות הללו בחשבון בעת שאתה בונה את מודל התגמול למנכ״ל בעסק שלך.

בנייה מהנה!

אם אתה רוצה להתייעץ איתנו על מודל התגמול הנכון למנכ״ל המיועד לעסק שלך – צור עימנו קשרמעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים