בעיות בין שותפים – לא דוחפים באותו הכוח – חלק 1

בעיות בין שותפים – לא דוחפים באותו הכוח – חלק 1
זמן קריאה 2 דקות

השותף שלך עבר להילוך נייטראלי

בוא ונדבר לרגע על בעיה בין שותפים שנקראת: לא דוחפים באותו הכוח.

הקמת עם שותף עסק לתפארת. עבדת קשה, ואולי גם הוא. ויום אחד בהיר, אתה מביט לצדדים ואתה מגלה שיש לך בעיה: אתה השותף היחידי שדוחף בעסק. השותף שלך עבר להילוך ניטראלי. אולי מסיבה טובה ואולי בלי שום סיבה, אבל השורה התחתונה היא שאתה חולק עסק עם אדם שמניח לך להתאמץ ולעבוד קשה, והוא – הוא הפך להיות עובד פשוט, ראש קטן, אבל עם שכר של מנהל בכיר.

אבל הנה הבעיה: בשעה שכל אחד יודע מה עושים עם עובד שנכנס לניוטרל, לא כל כך ברור מה עושים עם שותף כזה…

המשכורת שלו צמודה לשלך…

ורק תנסה לנהל אותו… הוא בעלים בדיוק כמותך, ולכן לא ממש שש לקבל ממך הוראות.

אבל מה לעשות, כל העסק כרגע על גבך. אתה צריך להביא את הרעיונות לפיתוח העסק. אתה צריך לרוץ ולהביא לקוחות חדשים או שאתה צריך לשבור את הראש עם מנהל הבנק והמשמעויות של חוסר התפקוד…

והכי גרוע בשותפות של שניים, שזוהי שותפות שבה לכל קושי קטן יש את הפוטנציאל להסלים לידי מלחמה חזיתית ולשתק את העסק או לפגוע בו באופן אחר.

זה לא הוגן, וזה לא נכון. אבל זה תקוע מאוד. וברוב המקרים, מאוד יכול להיות שלשותף שבחר להחליק להילוך הנייטראלי הנוח, אין שום עניין לבחון את תפקודו, לנתח את ביצועיו או לחזור חזרה לקרב, להיכנס חזרה מתחת לאלונקה ולהתאמץ כמו שפעם.

זו הבעיה של שותף שלא דוחף באותו הכח, והיא הרבה יותר נפוצה מכפי שנהוג לחשוב.

ובוא אספר לך, מנסיון, כמה דברים על הבעיה הזו, וכיצד היא מתפתחת:

א.      לא בעיה של עסק במצוקה. באופן מוזר, הבעיה נוטה להחמיר ככל שהמצב משתפר בעסק (משום שקל יותר להיכנס לרפיון כשאין סכנה מוחשית באופק, מה שקורה בעסקים שקיומם לא בסכנה, כלומר הטובים יותר).

ב.      מחמירה. הבעיה הזו נוטה להחמיר עם הזמן, משום שאנשים לא נעשים צעירים יותר, וגרוע מכך, בלי טיפול, השותף הרפוי מגיע למסקנה שקיימת הסכמה לכך, וכל ניסיון לטפל בכך הופך לסוג של "הרעה מהותית בתנאי העסקה" – אאוץ'.

ג.       נגמרת בבית משפט – ואובדן העסק עבור נזיד עדשים. למרות שהמחלה הזו יכולה להסלים הרבה זמן, התחנה הסופית במסלול ההחמרה, במקרה של חברה פרטית, הוא בית המשפט, בבקשה לפירוק שיתוף. משום שבית המשפט לא מפרק עסקים רווחיים בלי סכנה קיומית, הוא פשוט מעמיד את העסק למכירה ציבורית שאליה מגיעים המתחרים, הספקים, הלקוחות ושאר האנשים המוערבים בעניין ומוסר את המפתחות למרבה במחיר (בדרך כלל במחיר הרבה יותר נמוך מהשווי האמיתי של העסק, כמובן). לא נעים.

אז מה עושים?

טיפול בבעיה מהסוג הזה, מורכב מכמעט כל בעיה אחרת בעסק, מטעמים מובנים, אם כי לא בלתי אפשרי.

למעשה, מנסיוננו בעוצמה עסקית, יש שורה של צעדים שכאשר ייושמו, הסבירות גבוהה מאוד שהבעיה פשוט תעלם לשביעות רצונם של הבעלים. ומה קורה אז?

הנסיון משנת 2016 ו- 2017 מספר על זינוק במחזורים (מ- 6 מלש"ח לקרוב ל- 20), זינוק ברווחיות (הכפלת הרווח הנקי) ועוד שיפורים בפרמטרים שמספרים את הסיפור. מדוע? פשוט, משום שכאשר האנשים שהקימו את העסק, ומכירים אותו כמו כף היד שלהם חוזרים לתפקוד מלא – כמעט לא ניתן לעצור בעדם.

הפעולה הראשונה שאתה חייב לבצע במסגרת הטיפול בשותף שהפסיק לדחוף במלוא הכוח נקראת צעדי מעורבות, ועל כך נשוחח בפוסט הבא.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים