בעיות בין שותפים – לא דוחפים באותו הכוח – חלק 2

בעיות בין שותפים – לא דוחפים באותו הכוח – חלק 2
זמן קריאה 2 דקות

צעדי מעורבות

בפוסט הקודם דיברנו על על בעית שותפים שנקראת " לא דוחפים באותו הכח". אתה מכיר זאת. שני שותפים בעסק, ואחד מהם האט את תפקודו. הוא נחלש, הוא נעצר, ופתאום, שותף אחד מגלה שעיקר העומס מוטל על כתפיו הצנומות, בשעה ששותפו מתפקד כמשקל עודף, לא תורם, לא מסייע.

שוחחנו כיצד בעיה עם שותפים נוטה להחמיר עם הזמן, ולהתדרדר, ובלי שהיא מיושבת, היא כמעט תמיד תגיע, בסוף הדרך, לנקיטת צעדים דרסטיים שאכן יביאו לפתרון או פרידה, אבל כמעט תמיד במחיר כלכלי עצום לשני הצדדים.

אז מה אפשר לעשות כאשר בעסק קיימים שני שותפים ואחד מהם חווה ירידה רצינית בתפקודו?

הצעד הראשון – צעדי מעורבות

הצעד הראשון נקרא צעדי מעורבות, והוא מבוסס על תופעה שחוזרת על עצמה ב- 80% מהמקרים שבהם תפקוד שותף יורד מאוד שם התופעה: ירידת מעורבות.

כמעט תמיד תמצא שהשותף שתפקודו פחת משתדל להתרחק מאוד מניהול האחריות הפיננסית של העסק, ומעדיף להתבצר בעמדה כלשהי מרוחקת מהצד הפיננסי: אולי תפעול, אולי רכש, אולי ניהול כללי / מזכירות. תפקידים אלו מאפשרים לשותף להתנתק מתמונת המצב האמיתית של העסק: תזרימי המזומנים, המכר, הרווחיות.

שם, בתפקידים היותר "נעימים", השותף הפאסיבי מוצא מפלט מהצורך להביט במציאות הכלכלית / תפעולית בעיניים או מהצורך לפתור בעיות שונות, והוא מתרחק, לאט לאט, מהעשייה השוטפת, הופך לעובד מהמניין ומשאיר לשותף השני את הצורך להתמודד לבדו עם הבעיות השוטפות.

לפיכך, הצעד הראשון שחובה לבצע הינו שלב בניית מעורבות מחודשת, שכולל פעולות חכמות שמטרתן לגרום ולאפשר לשותף הפסיבי להתיידד מחדש עם אזורי המצוקה של העסק, עם ההתמודדות השוטפת, ולמנוע ממנו את האפשרות להתעלם מהמצב הקיים או מהפעולות שיש לבצע.

דוגמה לכך תהיה ניהול דיון על הדו"חות הכספיים, מצב הבנקים, מדדים עסקיים שונים והצורך לשפר אותם, תוך שהשותף האקטיבי מבקש את הפתרונות מהשותף הפסיבי. פעמים רבות, עצם ההתבוננות במצב העסק יביא את השותף הפסיבי להבנה כי ללא מעורבות מצידו לא סביר כי חלקו שלו בעסק יהיה שווה משהו בעתיד, דבר שיכול להוות תמריץ לשינוי.

כאשר פעולה זו בוצעה, נפתחת הדלת בפני הצעד הבא והוא הסדרה ארגונית, ועל כך נשוחח בפוסט הבא.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים