התכונות האידיאליות לעובד – סקירה מה חשוב? חלק 2 מ-5

התכונות האידיאליות לעובד – סקירה מה חשוב? חלק 2 מ-5
זמן קריאה 2 דקות

ניהול תהליכים בארגון – פוטנציאל אישי – האם הוא תמיד ממומש?

אנחנו משוחחים על מספר תכונות מפתח נדרשות אצל עובדים, אשר בנוכחותן עובד חדש יוכל לייצר במהירות אדירה רווחים ותועלת לעסק. במילים אחרות, על רשימה של מאפיינים, שיגרמו לשכיר ליכולת לייצר ערך גבוה עבור העסק והמעביד שלו, ושבהעדרם, הוא פשוט יהיה עוד "הוצאה" בעסק, מהסוג שלא ממש מייצר עושר חדש או דוחף את העסק קדימה. שוחחנו על החשיבות האדירה של הבנת רשימה זו, ועל הדגלים האדומים שמופיעים כשיש איזו בעיה באגף זה בעסק.

כעת, בוא ונצלול לעומק הרשימה.

פוטנציאל אישי

הרשימה, כמובן, מתחילה בדבר שנקרא "פוטנציאל אישי", וההגיון הוא ברור. יש אנשים שלא משנה כמה הם חכמים, או מקצועיים או בעלי נסיון, אתה לא תוכל לחלץ מהם את התועלת הפוטנציאלית שהם מביאים לשולחן בצורת ידע, נסיון או מקצועיות.

מדוע?

בתחושת בטן אתה יודע מדוע, רק כמעט בטוח שמעולם לא ניסחת זאת במילים עבור עצמך.

בוא וניקח דוגמה. נניח שיש לך עובד בעל יכולות כבירות בתחום המכירות. הוא מכיר את המוצרים כמו שהוא מכיר את כף ידו. את הלקוחות, את המתחרים, את השוק. הוא אפילו החזיק בשיאי מכירות בעבר.

אבל בגלל בעיית הימורים, הוא נקלע לצרות צרורות. גובי שוק אפור דופקים על דלת ביתו. אשתו ברחה מהבית עם הילדים, והוא מצוי בעיצומו של קרב גירושין מכוער. הוא עומד להפסיד את כל רכושו, ולמען האמת, הוא חרד לחייו ממש, על רקע הגורמים שמנסים לגבות ממנו כסף.

המממ… מה דעתך? מה יהיו ביצועי המכירות שלו? האם הוא יוכל לתרגם את הפוטנציאל האדיר "על הנייר" לביצועים אדירים?

אתה לא זקוק לי כדי לדעת שאין סיכוי שאדם זה יהיה מסוגל למכור. תשומת ליבו לא בעבודה, אם כי גופו שם. שתבין, אדם זה לא שונה מאדם שהיה מעורב בתאונת דרכים וריסק את גופו, וכעת לא יכול לעבוד. הוא חייב להיכנס לתקופת שיקום והחלמה, שבסופה, אולי יוכל להשתלט על חייו, לייצב אותם, להשתחרר מהמשקולות שגוררות אותו מטה, ולהתחיל לבנות את עצמו  מחדש.

או לחילופין, נניח שמדובר באדם שעם השנים איבד את הכוח והיוזמה. הוא הפך לסוג של "פקיד" שמקבל הוראות ומבצע אותן. מדוע? זה קורה לפעמים עם הגיל, או עם שינויים בהעדפות או סדרי החשיבויות. אולי הוא התגרש פעמיים והחליט שהסיבה היא העבודה, ולכן, מהיום עיקר תשומת ליבו מופנית לזוגיות באופן קיצוני, כאשר העבודה נפגעת.

האם אדם כזה יוכל להתמודד עם תפקיד תפעולי מסוג ניהול עבודה או ניהול פרויקטים שדורש פוקוס עילאי על העבודה? לא סביר להניח. הפוטנציאל קיים, אבל הוא נעול בתוך כספת. ואל תתחיל איתי את הדיון על מנהל חשבונות או חשב חכם, מבריק, ממש גאון, אשר ניחן בבעיית יושר מסוימת, מהסוג שגורם לו למצוא דרכים יצירתיות לנתב חלק מהכנסות העסק לכיסו.

אתה מבין את הנקודהזו אקסיומה שקיימות תכונות מסוימות שמונעות מאדם את היכולת לתרגם את היכולת שלו לתוצאות רצויות בעסק שלך. זה לא אתה. זה הוא. וזה עניין של תכונות. לא תמצא אותן בקורות חיים ולא בראיון. אף לא מועל אחד ציין למעביד שהוא בא לעבודה בכדי לדאוג לכיסו.

אז מה הפתרון?

ובכן, המומחים שלנו עושים שימוש באבחון מאוד ממוקד שמחפש ומזהה את התכונות הללו בתור מסננת חשובה בתהליך גיוס או ניתוח עסק.

הגענו למסקנה, שהזמן שלך יותר מדי חשוב כדי שתבזבז אותו על עובדים שגוררים אותך לאחור ואולי חשוב מזה, שאתה חייב לעובדים הטובים שלך סביבת עבודה שתאפשר להם להצליח, כיוון, ואל תטעה בזה, העובדים הבעייתיים, מתפקדים כמו תפוח רקוב בחבית תפוחים: עם הזמן, הם יגרמו לכל התפוחים (העובדים) להיות פחות טובים.

לקבלת פרטים נוספים לגבי האבחון – מלא את הטופס מטה ונחזור אליך.

המרכיב החשוב מאוד הבא ברשימה הוא קיומם (או העדרם) של סימנים שהמועמד מחצין את התכונות הנדרשות לעבודה בחייו הפרטיים.

על כך נדון בפוסט הבא.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים