חקירות, חשיפה ופיצוח – חלק 4

חקירות, חשיפה ופיצוח – חלק 4
זמן קריאה 3 דקות

מינוף כלכלי – עשינו הכל עד שדגל פצפון צץ משום מקום..

בפוסטים האחרונים שלנו אנחנו מדברים על בעיה מאוד קשה, ומאוד יקרה לבעלי עסקים. כיצד למצוא את המקור הנכון למעצור שתוקע אותך במקום, במהירות, בלי לבזבז זמן יקר ובלי להיכנס להשקעות מורכבות ויקרות, כדי לגרום לשינוי זינוק כלכלי אדיר שמתרחש כשאתה מגלה בדיוק את המקור לבעיה שתקעה אותך המון זמן.

שוחחנו כיצד לב הבעיה, כיצד הקושי הגדול ביותר של בעל עסק הוא התמודדות עם משהו שאינו ידוע ואינו ניתן לזיהוי בהתבוננות ישירה שמזהה את הסיבה לקושי. שוחחנו כיצד בהקשר העסקי, יכולות להיות המון סיבות, ולפעמים, הסיבה היא שילוב של כמה סיבות. יש אין ספור אפשרויות למקור הבעיה, ואתה צריך לזהות מהו במהירות. לא פשוט כלל להצליח לקלוע לסיבה המדויקת, אולי אחת מתוך מאה או מאתיים אפשרויות שונות, במכה הראשונה.

ורק שיהיה ברור הפרס על השגת היכולת לעשות זאת מהר, הינו לא פחות מההצלחה העסקית שלך או ההשרדות שלך בעתיד.

מדוע?

ובכן, אם תחשוב על זה מעט לעומק תגלה דרך חשיבה מאוד מעניינת על העסק:

אפשר לומר שהעסק שלך חי היום בזכות פעולות נכונות שנעשו בעבר:

השגת לקוח (שיווק). מכרת לו (מכירות). סיפקת לו (תפעול, לוגיסטיקה, מחסן, רכש, ניהול עובדים), הגשת לו חשבון נכון וביצעת את כל הפעולות עד שהכסף נכנס בזמן לתזרים (הנהלת חשבונות).

המכנה המשותף: לא ביצעת טעויות. הפרס על אי ביצוע טעויות הוא הישרדות מעולה או רווחה או הצלחה. בעבר, פעלת נכון, ללא טעויות, ולכן בהווה יש לך כסף.

ומה אתה עושה עם הכסף בהווה? זה חשוב:

בהווה, אתה מממן פעולות (שנעשות על ידי עובדים שעולים כסף) ותשתיות (שעולות כסף שכירות, ארנונה, מכונות, מלאים עומדים, מכוניות וכו') שאתה רוצה להאמין שהן נכונות (לא טעויות) כדי שהן ייצרו לך, בעוד חודשיים או שלושה או רבעון כסף.

במילים אחרות, שים לב:

היום אתה חי בזכות זמן ומשאבים, שנוצרו בעבר. כיצד? על ידי נקיטת פעולות נכונות ועל ידי המנעות מתקלות.

בעתיד, אתה תתקיים עסקית אך ורק אם היום תשתמש בכסף שנוצר בעבר, על מנת לקנות פעולות נכונות שיהפכו בעתיד לכסף.

או אפשר לומר זאת הפוך:

אם תיכנס לצרות בעתיד, זה רק בגלל שהיום אתה נוקט בפעולות הלא נכונות. הן יביאו אותך למצב שבו בעתיד, לא יהיה לך כסף.

זה מאוד פשוט.

דוגמה: חבר יקר צלצל אלי היום עם סיפור קורע לב. הבנק החזיר לו עשרה המחאות ביום אחד. הוא בסחרור פיננסי ויש חשש שלא יצליח לשרוד. היום הוא במלחמה לא פחות מעל חייו העסקיים. מדוע הוא מרחף במרחק שערה מפשיטת רגל?

פשוט: לפני חצי שנה, הוא החליף מנהלת חשבונות וזו, בנתה לו דו״חות כספיים שמרכיב המע"מ שלהם נכלל בהכנסות החברה.

כתוצאה, הכנסות החברה מנופחות, הוא לא יודע שהוא מפסיד כסף (הוא אפילו בטוח שהוא מרוויח).

ואז, בום, ביום אחד הוא כמעט ומאבד את הכסף.

מה קרה? פשוט מאוד. החודשים האחרונים מומנו על חשבון פעולות נכונות שהתרחשו לפני עשרה חודשים. אבל הטעויות שנעשו בחודשים האחרונים ממש, הטעויות הלא ידועות, הורסות אותו היום. הקריסה היום התחילה לפני חצי שנה.

אם תחשוב על זה עוד רגע, תגיע גם אתה למסקנה שכל מה שאתה צריך לעשות כדי להצליח הוא להימנע מלעשות פעולות שגויות שאתה לא יודע עליהם.

אבל זה מטורף, לא?

הטעויות מתרחשות משום שאתה לא יודע עליהם. אתה בטוח שהכל בסדר, בשעה שהן לא בסדר. ואחר כך, כשאתה "חוטף" בהפתעה, ובלי זמן להתאושש, כיצד אתה אמור לתקן משהו שאתה לא יודע מהו?

וזהו לב הבעיה. זו בדיוק הסיבה מדוע בעלי עסקים כה רבים נקלעים לסחרור וקורסים.

אף לא אחד קורס בהפתעה בגלל בעיה ידועה ומטופלת. כולם מתרסקים בגלל בעיה או טעות לא ידועה ולא מטופלת, שלא ניתן לטפל בה כי היא לא ידועה.

אתה רואה את המלכוד ואת המלכודת?

החדשות הטובות הן שיש דרך וקיימת שיטה מאוד ברורה לגלות אפילו את מה שלא ניתן לידיעה. שם הכלי הניהולי הוא חקירות, חשיפה ופיצוח והשם די מתאר את הפעולה. בוא ונראה כיצד זה נעשה:

שלב ראשון – חקירה

למרות שהסיבה לא ניתנת לידיעה, ומשום כך היא כמו הארי פוטר שלובש גלימת היעלמות ומטייל בעסק שלך, יש בכל זאת משהו קטן, דגל פצפון שמופיע בצד בשקט כשאתה הופך להיות הקורבן של משהו שאינך יודע עליו. לשמחתנו.

הסימן המבשר שאתה חייב להכיר הוא הרעה קלה ביכולת ההשרדות של העסק שלך. זה מתחיל תמיד בקטן. משהו מתחיל ללכת אחורנית במקום קדימה. אם עלייה במכירות מבשרת שיפור ביכולת ההשרדות, ירידה תבשר ירידה ביכולת ההשרדות. זה יכול להיות בכל מקום בעסק ובכל דרך. זה יכול להיתפס כמשהו לא משמעותי או זניח או זמני. אבל זו ירידה ביכולת ההשרדות. כשזה מתרחש, אתה חייב להיות מאוד ערני. משהו מתרחש, משהו לא ידוע, עטוף בגלימת העלמות, מטייל בעסק שלך. בדיוק עכשיו, אתה מבזבז את הכסף שתזקק לו בעוד כמה חודשים. ואולי, אם לא תשים לב, תגיע למצב של הידיד שלי, עם חשבון מוגבל וספקים שרוצים מזומן. סוף הדרך.

שלב שני – זיהוי העקבות

הצעד השני כולל זיהוי העקבות המדויקים שמשאיר אחריו הדבר הלא ידוע, והתחקות אחריהם במהירות עד שאתה משיג אותו, חושף אותו ואז הוא כבר לא "לא ידוע", ומשום שבדברים ידועים קל לטפל, קל לך מאוד לטפל בו במהירות. לא לטפל במשהו אחר. לטפל בבעיה האמיתית והידועה, במהירות הנדרשת ובהוצאה המינימלית.

כל האומנות היא להיות גשש מספיק טוב לזיהוי העקבות שמשאיר הדבר הלא ידוע וריצה מהירה אחרי העקבות עד שאתה מסוגל לשים את ידך על הבעיה בזמן הווה.

כיצד? אספר לך מיד בפוסט הבא.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים