חקירות, חשיפה ופיצוח – חלק 5

חקירות, חשיפה ופיצוח – חלק 5
זמן קריאה 3 דקות

בניית מודל עסקי – הכל מתחיל בגלל דגל פצפון שמתריע בצד…

בפוסט הקודם שוחחנו על התופעה הכלכלית לפיה הקיום העתידי שלך מורכב מביצוע הפעולות הנכונות היום. סיפרתי לך על דוגמה של ידיד שנקלע לצרות היום, כי בעבר, הנהלת החשבונות שלו עשתה טעויות. ניתחנו כיצד הבעיה שלו לא היתה הטעות של הנהלת חשבונות (אם היה יודע על כך, הוא היה מורה להם לתקן אותה). הבעיה האמיתית היתה חוסר הידיעה על התקלה.

שוחחנו כיצד כאשר אתה (או מישהו אחר בעסק שלך) מבצע טעויות היום, הוא מסכן את הקיום של העסק בעתיד, בגלל שכסף עתידי שאמור להגיע בעתיד לא יגיע בגלל שהתרחשו טעויות במקרה של הידיד שלי, הוא הוציא יותר כסף ממה שהיה יכול כי היה בטוח שהוא מרוויח יותר כסף ממה שהוא הרוויח, ויותר גרוע, הוא לא ידע שהוא מפסיד ולכן הפסיד כמה חודשים שבהם היה יכול לטפל בבעיה בנחת. עכשיו, בלי כסף לשלם משכורות, הבעיה יצאה משליטה והוא בצרות עד לאוזניים ואולי גם יפסיד את העסק שלו. טרגדיה.

כל זאת קורה בגלל שיש תקלה או בעיה לא ידועה שלא נחשפה, ומשום שלא נחשפה לא טופלה.

סיפרתי לך כיצד יש דרך להתגבר על המלכוד הזה: לא תשרוד אם לא תימנע מטעויות, אבל אתה לא יודע שנעשות טעויות אז כיצד תימנע מטעויות? אגב, זו צרה של עסק שגדל (במיוחד כשנכנסים כל מני עובדים שאתה סומך עליהם, אבל הם בכל זאת עושים טעויות שאינך ער להם)שוחחנו בהרחבה כיצד השלב הראשון של הטיפול הוא להיות מודעים לטריגרים קטנים, לסימנים פעוטים שהגיע הזמן להתחיל לבצע חקירה אחר "לא ידוע" בעסק.

גששות והתחקות אחרי העקבות

ואז, סיפרתי לך כיצד אחרי שאתה מתחיל את החקירה, מציאת הלא ידוע הוא עניין של גששות והתחקות אחרי העקבות שמשאיר ה- "לא ידוע", עד שאנחנו חושפים אותו בדיוק נמרץ.

כיצד מתנהל שלב ה- "גששות"? ובכן. הטריק שבבסיס המיומנות הגששית נגזר מחוק טבע עוצמתי מאוד: כדי שמשהו יצליח הוא חייב להיות הגיוני. הוא חייב להיות רציונאלי. לוגי. עושה שכל. כשכל אלו קיימים בו הוא יכול להצליח, ואז יכולה להופיע הישרדות מעולה או שיפור בהישרדות.

דוגמה: כדי שאני אוכל לטגן חביתה מוצלחת, אני חייב את כל המצרכים. אני צריך כמה כלים. אני צריך שיטה להדליק אש בטוחה. אני צריך לדעת מה השלבים ומה הפעולות הנכונים, ואז אני מייצר חביתה. ואם החיים שלי תלויים בכך, אני יכול לשרוד בזכות האנרגיה שקיבלתי מהארוחה. אני שורד טוב, ואני משפר את מצב ההשרדות שלי ביחס למצב הקודם: רעב.

הלא ידוע הוא תמיד לא הגיוני

הנגזרת כאן יותר מעניינת: בעיות בהשרדות (שנגרמות תמיד על ידי משהו לא ידוע, שאותו אנו מחפשים כדי לפתור) הינן תמיד לא הגיוניות. הן לא עושות שכל. הן לא רציונאליות ולא לוגיות.

דוגמאות? הנה:

  • הדו״חות הכספיים שלי מתארים עסק מרוויח כסף, אבל יש בעיות תזרים מזומנים.
  • אני משווק ומוכר את המוצרים החדשים בעלי הרווחיות הגבוהה יותר, אבל דו״ח הרווח וההפסד מראה על ירידה ברווחיות.

נכון שזה לא הגיוני? אנחנו לא יודעים למה (זה ה-״לא ידוע״). אנחנו רק יודעים שמשהו לא הגיוני. לא עושה שכל. וזה העניין.

הלא ידוע משאיר עקבות

הלא ידוע (יש סיבה להכל, היא רק לא ידועה עדיין, והיא יכולה להיות מעילה, טעות בהנהלת חשבונות, טעות חישוב, טעות תמחור, בעיות עם אנשי המכירות, עליה בהוצאות מטעמים לא קשורים ועוד מיליון ואחת אפשרויות) משאיר עקבות של חוסר היגיון.

הטכניקה הגששית היא להתחקות אחרי חוסר ההגיון. אתה מברר מה לא הגיוני ("מדוע הרווחיות יורדת בשעה שהמוצרים הרווחיים יותר נמכרים?") ומחפש תשובה לא הגיונית, מוזרה ולא קשורה לעניין (למשל "זה בגלל שסעיף עבודות חוץ עלה מאוד במאזן"). כשמצאת תשובה לא הגיונית, אתה יודע שאתה מתקדם.

אתה מנסה להבין את הלא הגיוני הזה ("אין לנו הוצאה של עבודות חוץ בתוכנית העסקית. אנחנו מוכרים מוצרים. מה פתאום עבודות חוץ?") ואתה מוצא שוב משהו לא הגיוני: ("אין ברירה, הלקוחות אומרים שהם יחזירו לנו את המוצר אם אנחנו לא ניתן להם מענה"). אתה שוב מתחקה אחרי הלא הגיוני ("מה? ממתי אנחנו צריכים לתת מענה למוצר מדף שאנחנו מוכרים ושהלקוח מבין שהוא משתמש בו מהקופסה? אנחנו לא תמחרנו שירות בכלל ולא צריך שירות למוצר הזה") וכן הלאה.

רצף השאלות החקירתיות הללו, מוביל אותך, אם אתה מבצע אותו במדויק ישר אל מקור הבעיה, אבל בתנאי שאתה לא מתחיל לקבל פתאום תשובות הגיוניות.

מדוע? משום שהלא ידוע משאיר עקבות ("זה לא הגיוני"), ומשום שהטכניקה הזו משתמשת בהן כדי להגיע לסיבה עצמה.

כשאתה מגיע לסיבה עצמה – פתאום הכל הגיוני

וכשאתה מגיע לסיבה עצמה פתאום היא ידועה. ופתאום הכל ברור וגם הגיוני ואתה יכול לתקן את הדבר הנכון, במהירות ובזול.

אגב, אחד הדברים שאנחנו עושים עם הלקוחות שלנו בעוצמה עסקית הינו חקירה חשיפה ופיצוח של הסיבות הלא ידועות שנועלות את העסק במצב קיים ומונעות צמיחה, מה שמייד משחרר התקדמות מדהימה בשיפור תוצאות עסקיות, ובשלב שני מלמדים את בעל העסק את הטכניקה המלאה, כולל תרגול מאוד אינטנסיבי ביישום מהיר שלך, בכל הקשר ובכל סיטואציה עסקית.

התוצאה: יכולת שנראית לאדם שלא מבין מה קורה כמו יכולת על. יכולת לדעת מייד מה קורה, למה ומדוע. סוג של "ראיית רנטגן" עסקית. ומנהלים שיש להם אותה, הם מנהלים שמרוויחים יותר, ושחייהם רגועים יותר. אם אי פעם רצית לדעת כיצד הופכים חברה בעלת מחזור של שלושה מליון ש״ח בשנה לעשרה, וכיצד הופכים חברה בעלת מחזור של עשרה מלש"ח לחמישים מלש"ח השגת מיומנות מאוד גבוהה ביכולת ליישם את כלי החקירות חשיפה פיצוח היא המיומנות האחת שמבדילה בין ביצוע מהיר של הזינוק או תקיעות וחלילה, נסיגה כואבת לאחור.

יש לנו עוד הרבה לומר לך בנושא, רוצה לשמוע עוד?

מדוע שלא תיצור איתנו קשר ונדבר?מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים