כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 1 מ-5

כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 1 מ-5
זמן קריאה 2 דקות

כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים

אז הקמת עסק ממש מכלום, עבדת קשה, לקחת סיכונים ופעלת דיי נכון. ויום אחד בהיר, אתה מביט סביב ואתה רואה הצלחה. עסק  עובד. מפרנס. עובדים, לקוחות, מכונה מצליחה. אתה חי טוב, ואפילו יכול לסייע לילדים, למשפחה. ואולי, בינך לבין עצמך, אתה מגלגל רעיון לגבי מי בן המשפחה שיום אחד יחליף אותך, יאפשר לך "דרכי נסיגה", יצעד קדימה וימשיך את המסע העסקי, בשעה שאתה תוכל להוריד את הנטל, העומס, הקושי ולהתרווח קצת במושב "בעל הבית". אחרי הכל, אחרי כל העבודה הקשה והשנים, לא מגיע לך?

אולי אתה אפילו מדמיין בהנאה כיצד תתרחש שיחה כזו. אתה תציע לבן המשפחה הממשיך את כס המלוכה, והוא, בחיוך ובהתלהבות יקפוץ על ההזדמנות, לאחד שהכין עצמו לרגע כבר שנים. אתה תאפשר לו להיכנס לתפקיד בצורה חלקה ומוצלחת, ובמרוצת השבועות או החודשים יום אחד תגיע למשרד ותגלה שהכול עובד כמו שעון, הכסף נכנס, ואתה מחזיק בתפקיד ייצוגי יותר מאשר תפעולי. חלום.

אלכס גם דימיין את השיחה הזו וכשהיום המיועד לה הגיע, ליבו פעם בהתרגשות.

"הנה," אמר לבן המשפחה הממשיך, "קח את המפתחות. תפוס במושכות, ותצליח. אני אהיה לצידך ואסייע ככל שתבקש!"

התשובה שהתקבלה הפתיעה את אלכס כמו דלי מים קפואים שנשפך על ראשו:

"אני לא מעוניין. אני לא מוכן להיות חתום בבנקים במקומך. למה שאקח על עצמי כל החשיפה הזאת לחובות? לא מתאים לי להיכנס לנעליים שלך ולקחת עלי את כל הסיכון. אני מוכן רק להמשיך במתכונת הנוכחית – אני אמשיך לעבוד אצלך, ואתה תמשיך להיות הכתובת לבנקים, לאשראים, לבטחונות, לסיכון".

מהשיחה הזו אלכס יצא מסוחרר. כבר שנים שבן המשפחה הממשיך מושך הטבות והנאות מהחברה. כשהוא לקח הלוואות ומשך משיכות כדי לבנות בית, אלכס לא אמר מילה. כשהיה צריך להתאמץ כדי לפתור בעיה כלכלית, אלכס לקח אשראים וחשק שיניים. כשבן המשפחה משך שכר מנהל בכיר אבל עבד רק חצאי ימים כהורה צעיר, אלכס הבין, התחשב וישב בשקט. כי אחרי הכל, בן משפחה ממשיך אינו סתם עובד. יום יבוא והוא יכיר תודה, ויצעד קדימה כדי לקחת את המושכות בידיים. על אמון משיבים באמון, על טובה בטובה.

ופתאום, נופל האסימון לאלכס, הוא בכלל לא טיפח בן משפחה ממשיך. מה הוא טיפח? אלכס רותח ולא דנים אדם בכעסו, אבל לדבריו, הוא טיפח עלוקה, סחטן, אדם חסר אופי שלא מוכן לצאת מאזור הנוחות שלו. את העתיד של אלכס הוא בוזז. אדם כפוי טובה. לא ראוי לאמון. אסון.

זה סיפור אמיתי, וכשהוא מתרחש, חלילה אצלך, זה כבר מאוחר מדי. מאוחר מאוד וסיפור עצוב באופן כללי.

המכה הבאה ניחתה על אלכס לאחר סידרת התייעצויות מהירה. אלכס גילה שהוא יכול לממש את החברה רק בעבור סכום נמוך בהרבה ממה שחשב. עבור התענוג של מכירת העסק שלו הוא יקבל הרבה פחות ממה שנדרש לו כדי לקיים חיים ברמת החיים שציפה לה (במתכונת של בן המשפחה הממשיך).

לא נעים להגיע למעמד הזה, ובמיוחד לא כאשר מדובר בבעל עסק בגיל מתקדם. זה אסון ממש.

בסדרת הפוסטים הנוכחית נדון בסיבות ובטעויות שמובילות אנשים כמו אלכס למקום לא טוב מסוג זה, וחשוב מכך, נגלה מה הפעולות והדפוסים שאתה יכול לעשות היום בעסק שלך, על מנת להבטיח, שבעוד כמה שנים (רבות או מועטות), אתה לא תמצא את עצמך יוצא משיחה עם התחושות הקשות של אלכס.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים