כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 3 מ-5

כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 3 מ-5
זמן קריאה 2 דקות

העמדה בסיטואציות שבהן הוא נדרש להחליט

אנחנו משוחחים על מה שקורה כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים, ואולי יותר חשוב, מה שקרה לפני כן.

זו באמת סיטואציה מאוד בעייתית. הנה מישהו שעבד קשה כל החיים, התאמץ ובנה עסק מפרנס. אפילו בחר איזה בן משפחה ממשיך אשר עובד לצידו כבר כמה שנים, סופג את רוח העסק, מבין את השוק, המתחרים, העבודה והתמחור. יום בהיר אחד, בן המשפחה הממשיך מציג את עצמו כטרמפיסט, לא מחויב, שאינו מוכן להתיישב בכיסא הנהג. הוא לא מעוניין לשחרר אותך מהסיכון, לא מעוניין לקחת את המושכות קדימה. הוא רוצה להנציח את המצב: אתה תישא בסיכון, והוא יקבל החלטות וימשוך שכר נדיב. ואם נדרשת הזרמה דחופה, תתכבד אתה ותזרים.

הבנו במייל קודם כי אחד הצעדים הראשונים הנדרשים על מנת להימנע מלשוטט בעיניים עצומות ישר אל תוך המשבר היא השגת התובנות הנדרשות לצורך הבלתי נמנע לייצר תשתית ניהולית שתאפשר (גם אם לא תמומש) העברת יד ניהולית, פשוט לאור ההבנה שנובעת מהעובדה כי יום אחד, בין אם מטעמי בריאות, מרצון או אפילו ממכירה, תתבקש היכולת "להעביר יד".

אבל גם אם קיימות הבנה ומודעות, לכשעצמו אין די בכך. נדרש עוד משהו ודבר זה הינו קיומו של מועמד מתאים שבכלל יהיה מסוגל להגיע ליום העברת היד עם הרצון והיכולת לבצע את העברת היד. להשתתף במהלך אם תרצה.

וכשאתה מבצע "פוסט-מורטום" ניתוח "לאחר המוות" כדי להבין את הטעויות והמחדלים שנעשו במקרים שנכשלו אתה מגלה מספר טעויות שבעל עסק מבצע (במשך שנים) אשר בוודאות ימנעו מהמועמד המיועד מלהגיע למועד הרצוי עם הנכונות והיכולת הנדרשת.

הינה אחת מהן שנמצאת בבסיס כולן:

הטעות השניה פיתוח וקיבוע תרבות "שכיר" אצל המועמד המיועד

קל לעשות את הטעות הזו, אם אינך שם לב. אחרי הכל, אתה מעסיק כמה וכמה עובדים. והמיועד שלך הוא עוד עובד, שכיר, לא?

התשובה היא לא. המיועד שלך אמור להיות אדם שלא רק מכיר את העסק ומיומן בהפעלתו אלא הוא מפתח תחושת ביטחון ושליטה בעסק. אדם שמסוגל לקבל החלטות ולהתמודד עם התוצאות שלהן. וזה עניין אחר לגמרי.

בלי היכולת הזו, המיועד שלך תמיד יזקק ל-"מנהל" שיקח את ההחלטות הקשות עבורו. שיעריך סיכון וסיכוי עבורו. שיאפשר לו ודאות: כך או אחרת. זה בדיוק מה שנדרש משכיר, ומה שהמיועד שלך חייב ללמוד לחיות בלעדיו.

כאשר אתה עובד עם המיועד שלך במשך שנים על בסיס מתן הוראות, הנחיות, הכוונה נקודתית, קביעת סידרי עדיפויות, אתה מטפח אותו כעובד וזו טעות.

מיועד להחלפת יד ניהולית מטפחים על ידי העמדתו בסיטואציות שבהן הוא נדרש להחליט. בעצמו. מותר להתייעץ. מותר ורצוי לשאול לדעה. אבל ההחלטה שלו. וכך הטעות או הצדק.

זה בלתי נמנע שמיועד כזה יבצע החלטות מוזרות או לא נכונות. וזו הסיבה שאת מגרש המשחקים לקבלת התנסות מבצעים "בקטן" כלומר באזורים פחות מהותיים, ולאחר שהמועמד עושה טעויות ולומד מהן, ניתן להתקדם לאזורים רחבים וחשובים יותר.

המועמד חייב לפתח ביטחון ביכולתו להעריך, להחליט ולנקוט בפעולות, לפעמים על בסיס ידע חלקי בלבד אם אתה אי פעם מקווה שהוא יקבל החלטה להיכנס לנעליך.

היכולת הזו נוצרת אחרי צבירת מספיק נסיון תפעולי מחד, ואחרי תרגול היכולת לקבל החלטות. לטעות. לתקן.

בפוסט הבא נשוחח על הצעד הבא שעליך לבצע והוא: הכשרת המועמד לאספקטים כלכליים בנקאיים כדי לאפשר את העברת היד ניהולית.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים