כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 4 מ-5

כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 4 מ-5
זמן קריאה 3 דקות

ייעוץ פיננסי נכון – חשיפת המועמד להבנת המבנה הפיננסי של העסק

אנחנו משוחחים על מה שקורה כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים, ואולי יותר חשוב, מה שקרה לפני כן.

זו באמת סיטואציה מאוד בעייתית. הנה מישהו שעבד קשה כל החיים, התאמץ ובנה עסק מפרנס. אפילו בחר איזה בן משפחה ממשיך אשר עובד לצידו כבר כמה שנים, סופג את רוח העסק, מבין את השוק, המתחרים, העבודה והתמחור. יום בהיר אחד, בן המשפחה הממשיך מציג את עצמו כטרמפיסט, לא מחויב, שאינו מוכן להתיישב בכיסא הנהג. הוא לא מעוניין לשחרר אותך מהסיכון, לא מעוניין לקחת את המושכות קדימה. הוא רוצה להנציח את המצב: אתה תישא בסיכון, והוא יקבל החלטות וימשוך שכר נדיב. ואם נדרשת הזרמה דחופה, תתכבד אתה ותזרים.

מוקדם יותר הבנו כי אחד הצעדים הראשונים הנדרשים על מנת להימנע מלשוטט בעיניים עצומות ישר אל תוך המשבר היא השגת הבנה ותובנות הקשורות לעצם הצורך הבלתי נמנע לייצר תשתית ניהולית שתאפשר (גם אם לא תמומש) העברת יד ניהולית, פשוט לאור ההבנה שנובעת מהעובדה כי יום אחד, בין אם מטעמי בריאות, מרצון או אפילו ממכירה, תתבקש היכולת "להעביר יד", והבנו כי יתכן וצורת העבודה שלך עם בן המשפחה, המועמד המיועד, יוצרת אצלו פיתוח וקיבוע תרבות "שכיר", ואם כן אתה בבעיה רצינית שכן לעולם לא תפתח את המועמד לדרגת יכולת ונכונות מתאימה.

אני רוצה לשוחח כעת על הטעות הנפוצה הבאה שעושים בעלי עסקים בבואם להכשיר את בן המשפחה המיועד לרשת את תפקידם.

הטעות השלישית: העדר הכשרה באספקטים כלכלים – בנקאיים

טעות נוספת, אחייניתה של הטעות הקודמת הינה העדר הכשרה של המועמד לאספקטים כלכליים בנקאיים בעסק.

פעם אחרי פעם, אתה תגלה שמטעמים כאלו או אחרים, בעל העסק לא פועל לחשוף בצורה מדורגת את המועמד להבנה אודות המבנה הפיננסי של העסק.

לכל עסק יש מבנה פיננסי מסויים, ובמרבית המקרים בעל העסק הגיע אליה אחרי שנים רבות, וכשהיה לו "זמן להתרגל". לא סביר להניח שהוא קם בבוקר וחתם, בוקר בהיר אחד, על אשראי ספקים בשיעור של עשרה מיליון ש"ח, או על מימון בנקאי כולל לטווח קצר של שבעה מיליון ש"ח. נהפוך הוא. בעל העסק הגדיל אשראי בצורה בטוחה ועקבית יחד עם הצמיחה במחזורי המכירות והרווחיות.

לבעל העסק יש הבנה מבוססת התנסות כי אשראי הספקים נמצא ברמת סיכון נמוכה יחסית, נניח בעסק שמגלגל אשראי בקצב של עשר פעמים בשנה. אשראי הספקים לא ממש מטרידים אותו, כשתנאי האשראי מול הספקים הם שוטף תשעים ומול הלקוחות שוטף שלושים או שישים. מדוע? משום שמעבר לעקרון המתמטי הברור קיימת התנסות מעשית שיוצרת תחושת רוגע ובטחון. אין שום בעיה לשלם לספקים או לצמצם ספקים בתנאים כאלו. החשיפה מצומצמת, בעסק מרוויח.

אותו העקרון חל ביחס לאשראים בנקאיים.

בנוסף, כשהמיועד, בשלב ההכנה המתקדם שלו, נחשף למבנה הפיננסי בצורה מבוקרת שמאפשרת לו לא רק להבין אלא "לחוש" את רמת הסיכון בפועל, יש בידו הזמן הנדרש להתרגל למודל, או לבקש להתאים אותו לרמת החשיפה הנוחה לו.

יכול מאוד שהבנק מובטח על בסיס שיעבוד שוטף כללי (שש"ק), אשר המיועד יבקש להסיר לפני שירגיש בטוח לקחת את השליטה. יכול מאוד להיות (והרבה פעמים קורה) שהמועמד מעוניין להקטין חשיפה לספקי מימון, על ידי מאמץ רב יותר והאצת ביצועים באזורים מסוימים (למשל ייעול הגבייה) באופן שמאפשר זאת.

כאשר המועמד מוכשר באספקטים הכלכליים והבנקאיים של העסק, מבעוד מועד, אתה תגלה שהפעולה הזו מאפשרת לו לפתח הבנה מעמיקה יותר בקשר לעסק, למודל הכלכלי שלו, לסיכון האמיתי, ויותר חשוב מכך, מאפשרת לו להתחיל ולהשפיע, בצורה מבוקרת, ולהתאים את רמת הסיכון הנוחה לטעמו, כך שביום הקובע, יקל עליו לצעוד קדימה וליטול את המושכות בידיו.

מה קורה בפועל? ובכן, המועמד המיועד לא מעורב בפיננסים שמהווים מבחינתו טאבו. הוא לא יודע אם הפעולות התפעוליות שהוא מבצע טובות או לא מספקות. הוא מתרגל לחשוב כמו שכיר: בלי שום הבנה בקשר לחשיפה או לסיכון.

ואז, ביום בהיר אחד, כאשר הוא מתבקש לחתום בבנק על הבטחונות, הוא נבהל ובורח.

מדוע זה אמור להפתיע מישהו?

הפעולה הנכונה מחייבת הכשרה יסודית של המועמד שלך באספקטים הפיננסיים-בנקאיים באופן ובצורה שתאפשר לו להשיג תחושת שליטה ובטחון, כך שיום בהיר אחד, ייקח את המושכות אל ידיו ויאפשר לך לנוע הלאה.

בפוסט הבא נשוחח על הפעולות המוצלחות שנמצאו כעובדות במסלול זה.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים