כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים – חלק 5 מ-5

זמן קריאה 3 דקות

בן המשפחה המיועד עובר מהפך

אנחנו משוחחים על מה שקורה כשבן משפחה ממשיך לא לוקח מושכות בידיים, ואולי יותר חשוב, מה שקרה לפני כן.

זו באמת סיטואציה מאוד בעייתית. הנה מישהו שעבד קשה כל החיים, התאמץ ובנה עסק מפרנס. אפילו בחר איזה בן משפחה ממשיך אשר עובד לצידו כבר כמה שנים ויום בהיר אחד, בן המשפחה הממשיך מציג את עצמו כטרמפיסט, לא מחויב, שאינו מוכן להתיישב בכיסא הנהג.

מוקדם יותר הבנו כי אחד הצעדים הראשונים הנדרשים על מנת להימנע מלשוטט בעיניים עצומות ישר אל תוך המשבר היא השגת הבנה ותובנות הקשורות לעצם הצורך הבלתי נמנע לייצר תשתית ניהולית שתאפשר (גם אם לא תמומש) העברת יד ניהולית, הבנו כי כאשר צורת העבודה שלך עם מועמד כזה יוצרת פיתוח וקיבוע תרבות "שכיר" אצל המועמד המיועד, אתה בבעיה רצינית שכן לעולם לא תפתח את המועמד לדרגת יכולת ונכונות מתאימה, והבטנו על הצורך החשוב בהכשרת המועמד בתחום הפיננסי-בנקאי.

חשוב לציין, זו רשימה חלקית בלבד. קיים בעוצמה עסקית צ'קליסט מסודר שכולל כשבעים פריטים שונים שעליך להתחשב בהם ולהתייחס אליהם כדי להגיע לרגע החשוב בהצלחה: הרגע שבו קיימת לך האופציה להעברת יד. הרגע שבו אתה יודע שאתה מסוגל להעביר יד אם תרצה בכך, כשתרצה בכך. זהו הרגע שבו הערך של העסק שלך מזנק משום שהעסק כבר אינו עובד על בסיס של "אתה הפועל הראשי", אלא הוא פועל על בסיס של אתה יכול להתנתק ממנו, אם צריך, או נכון, או בלית ברירה.

ישנו מסלול מאוד בטוח ומוצלח שיש לעבור, בנחת וביסודיות, כדי להגיע למחוז חפצינו.

הוא מתחיל בבחינת העתידים האפשריים של החברה, בטווח הרחוק. לאן פני החברה מועדות. לאן פניך מועדות.

האם יש או אין מועמד כזה? אגב, הוא לא חייב להיות משפחה כלל ולעיתים קרובות אינו כזה, במיוחד אם לאף אחד במשפחה אין עניין להיות "בן משפחה ממשיך", דבר שקורה לפעמים.

השלב הזה כולל בחינה משולבת של מרכיבים רבים מאוד ובסופו מסתכם לכדי בניית תוכנית עתידית והעמדת יעדים על ציר הזמן לאן פניך מועדות. וכיצד.

השלב הבא כולל בחינת והערכת המיועד שלך (ואם אין, תוכנית להשגתו). מה יכולותיו. כמה רחוק הוא מהיעד. האם ברצונו כלל להגיע אל היעד? ברוב המקרים אלו דיונים שלא נעשו מעולם, אבל הם נעשים כעת במקום בטוח. המועמד המיועד פעמים רבות מעוניין לשמוע את חוות דעתו של גורם חיצוני: האם כדאי לו (למועמד)? מה האלטרנטיבות? מה הדבר ידרוש?

השלב הבא כולל התוויית תוכנית הכנה שכוללת הכשרה של המועמד והשלמה של תהליך הכשרתו. ברוב המקרים הוא עסק בתחום כזה או אחר בעסק (מכירות, תפעול) אבל אין לו שום מושג בתחומים אחרים (פיננסים, בנקאות וכו').

הוא עובר יחד עם הבעלים תהליך שמטרתו היא הכשרה מבוקרת בכל האלמנטים שידרשו ממנו בתוך אדם שמסוגל להרים את המושכות ביום הפקודה.

התוצאות מעניינות מאוד. לפתע, אתה מגלה שבן המשפחה המיועד פתאום עובר מהפך.

מסוג של שכיר, הוא הופך להיות איש עסקים מתעניין. הוא הופך להיות אדם אחראי שניתן לסמוך עלי. הוא מצוי בכל רזי העסק, ויכול להחליף אותך בקלות גם לשלושה חודשים, בלי למצמץ.

הבנקאי שלך יודע שיש לו כתובת יציבה לשוחח איתו ולקבל מענה. אדם שמצוי בעסק ושניתן לסמוך עליו. הוא מבין שמולו עומד אדם שאפשר בהחלט להמשיך לעבוד מולו, היה ותדרש העברת יד. אדם שניתן להעמיד לו אשראי אם יבקש. אדם שניתן לסמוך עליו.

במקביל, בעל העסק לומד כיצד מנהלים מנהלים. כיצד מבקרים ומפקחים על מצב העסק גם מבלי להפריע למנהל שכעת אנו סומכים עליו לקבל החלטות, להצליח או לטעות, ולתקן.

ובסוף התהליך, אתה מגלה כי לפתע יש לך בן משפחה ממשיך שמסוגל, רוצה ויכול לקחת את המושכות בידיים.

אתה יכול (אם אתה רוצה) להוריד הילוך, או לא לשנות דבר.

אתה יכול (אם אתה רוצה) להיפרד חלקית או באופן מלא מהעסק.

אתה יכול (אם אתה רוצה) להמשיך וליהנות מפירות עבודתך במרוצת השנים, גם לא במתכונת של "עובד".

אתה מצוי במקום אחר לגמרי.

לראשונה אתה באמת משוחרר, ויש לך מחליף שנכנס בנעליך. אתה חופשי. 

מרגש, נכון?

כדי לשמוע עוד על מה נדרש לעשות כדי להגיע לשם בצורה הבטוחה ביותר אתה תמיד מוזמן ליצור איתנו קשר. אנחנו נסביר לך הכל.

וכדי לוודא שאתה מקבל את כל העדכונים החמים שלנו, מחקרי מקרה (קייס סטאדי׳ס) וניתוחים חדשניים דאג לרשום את עצמך לניוזלטר שלנו.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים