מודל ארבעת השלבים חלק 1

מודל ארבעת השלבים חלק 1
זמן קריאה 2 דקות

פיתוח עסקי – מודל ארבעת השלבים 

את המודל עליו אתה עומדים לדבר אתה מכיר מקרוב. למעשה אפשר לומר שאתה מכיר אותו כל כך טוב, וכל כך מקרוב, עד שהשלכותיו עליך, כבעל עסק, מעלות בך צמרמורת.

המודל הזה אם תרצה הוא התוואי שבו כל בעל עסק עובר, לטוב ולרע, והוא מתאר את המסלול האבולוציוני שאתה עברת ועדיין עובר, כבעלים של העסק.

אפשר לומר שהמודל הזה הוא חינוכי. הוא מחנך אותך לעבור את השלבים בצורה הנכונה. בכל פעם שאתה מפר אותו אתה מקבל ״שריטה״ או ״מכה קלה בכנף״ ובכל פעם שנקטת בפעולה נכונה העסק צובר יותר מזומנים ואתה מצליח להשיל ממך עוד עומס.

קרוב לוודאי שלא ידעת על קיומו, אבל חשת אותו על בשרך מידי יום.

אם תבין אותו היטב ותטמיע אותו כראוי בעסק שלך אתה תזכה לקבל קיצור דרך עצום, ותזכה לעקוף את מתחריך השאננים, שנרדמו בשמירה. קיצור הדרך הזה עשוי לבוא לידי ביטוי בפרמטרים העסקיים הבאים, כמו שנוכחו לדעת בעלי עסק שעומלים קשה על הטמעתו בעסקיהם.

את בעל העסק הבא המודל הביא למקום שבו

 1. ההכנסות עלו פי שלוש,
 2. הרווחיות עלתה פי ארבע,
 3. לקראת סוף שנה ספרנו רווחים בשיעור של שבע ספרות לפני מס,
 4. והתחזית לשנה הקרובה: הכפלה של כמעט כל המדדים. 

היה מאוד משעשע לראות את הפרצוף של בעל העסק, הייתם חייבים לראות אותו, מגמגם מול הדו״חות:

"לא, זה לא יכול להיות, לא, אהה… זה לא היה מעולם, בטח יש כאן טעות, אני חייב לשאול את רואה החשבון",

וכל זאת בשעה שהמספרים הללו הגיעו מרואה החשבון שלו, ובשעה שהוא לא שם לב שרכש רכב מפואר, השקיע בנדל"ן, שילש את כמות העובדים שלו, הכל במימון תזרים המזומנים, סגר את האחרונה בהלוואות שלו לתמיד וגם הודיע לבנק שישכחו מהשיעבוד השוטף (הש"שק) או שהוא הולך. זה קורה הרבה פעמים במסלול הייעוץ התוכנית הדינאמית שלנו, ואין משהו יותר משעשע מלראות את הפרצוף המבולבל מול מספרים שנראים כאילו לא שייכים לעסק שלך.

האמת היא שבדיוק בגלל זה אנחנו, בעוצמה עסקית, עושים מה שאנחנו עושים.

שמו של המודל:

מודל ארבעת השלבים של עוצמה עסקית

ועל פיו, ישנם ארבעה, ורק ארבעה, שלבים שבעל עסק מסוגל להיות בהם, וכמו מערכת הילוכים, בעל עסק לא יכול לא להיות באחד מהם. כל מצב גוזר סוג מסויים של קשיים, ואולי יותר מעניין, מהלכים מסויימים ופעולות שהוא חייב לבצע באותו השלב.

בכל שלב, אם בעל העסק יבצע את המהלכים הספציפיים הקשורים לשלב הוא יתקדם במעלה המודל לשלב הבא, אם לא יבצע את המהלכים הדרושים לביצוע, יתקע באותו המצב ואולי אפילו יצעד לאחור.

התקדמות במעלה השלבים פרושה:

 • השגת הצלחה גדולה יותר,
 • עסק בעל שווי גבוה יותר,
 • תזרים מזומנים עשיר יותר ואתם יודעים מה? אולי יותר חשוב מכל אלו,
 • שליטה מלאה על ההכנסות שלך,
 • יותר זמן פנוי, רמת חיים גבוהה יותר,
 • שקט נפשי עמוק יותר,
 • וסיכון נמוך יותר

ובקיצור, כל הדברים שכל בעל עסק שאי פעם יצא לדרך רצה להשיג, ושכח היכן שהוא בדרך, בתוך המירוץ הבלתי פוסק של מי שהלך לאיבוד במודל.

טוב, אז בואו ונצא לדרך, ואתאר לך את השלב הראשון, הלא הוא: שלב 1 – שלב היזם.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים