מודל ארבעת השלבים חלק 4

מודל ארבעת השלבים חלק 4
זמן קריאה 4 דקות

ניהול משימות בארגון – שלב 3 – שלב המנכ״ל

כפי שהבנת בפוסט הקודם, בשעה שזהו שלב מתקדם, הוא בהחלט לא השלב הסופי והרצוי. בשלב הזה, אתה כבר לא עובד מול כולם, אלא מתפקד כמנהל של מנהלים. יש לך אחראיים שעימם אתה עובד, וזוהי אחריותם להוציא לפועל את ההוראות וההנחיות שלך. אתה עובד עכשיו מול ארבעה, חמישה אנשים מקסימום, והם אלו שהופכים להיות מנהלי העבודה או מנהלי הצוותים השונים. הם אלו ששוברים את הראש ומתאמצים להוציא לפועל את המשימות שלך.

אתה תמצא שאתה עדיין עסוק, אם כי הרבה פחות, ואם ביצעת את כל השלבים הקודמים מוקדם יותר, העסק שלך מתחיל להפגין בפעם הראשונה משהו מעניין ומרתק כאחד קוראים לו רווח תפעולי. העסק גדל, אתה מחזיק קבוצת לקוחות קבועים ברוב המקרים, המוניטין שלך מתחיל לייצר לך פניות מפה לאוזן, ופתאום מתאפשר לך למשוך משכורת קצת יותר נורמלית, ברמה מעל הסכום שיכולת היית להרוויח בתור שכיר במקום אחר.

השלב הזה מצויין לאגו. אתה האיש החשוב, הבוס הגדול, כולם מביטים בך כהצלחה, ספקים עומדים בתור לעבוד איתך ואם עשית את כל הצעדים, אפילו למנהלת סניף הבנק אין ברירה אלה לדבר איתך יפה, כי אתה תמיד יכול לעבור סניף אתה לא צריך אותם במיוחד, ולא את הכסף שלהם. 

מבין העסקים המצליחים בישראל, אולי 15% מצליחים להגיע לשלב הזה בלבד.

לקראת סופו – שלב 3 מהווה כלא- אלא אם לומדים לנהל את המשימות נכון בארגון 

בשעה שהשלב הזה נשמע נוח, הוא למעשה בעייתי מאוד. מדוע? אני אתן לך דוגמה שאולי תמחיש לך את הבעיה. תאר לעצמך שאתה נוסע למקום קסום לחופשה. נניח, איזה אי אקזוטי בתאילנד. אתה מגיע למלון יוקרתי סופר דלוקס. הכל עשוי מזהב. החדרים מפוארים, האוכל משגע את החושים. החופים צחים ולבנים והים כמו בגלויות. אתה פשוט נדהם. אתה מבלה ונהנה יום, יומיים, שבוע,  ואתה מעוניין לחזור הביתה. כשאתה מגלגל את המזוודה שלך לעבר דלת היציאה, אתה מגלה שעומד בה שוטר שמודיע לך שאתה במעצר, ואתה לא יכול לצאת. ברגע אחד החוויה שלך מתהפכת, והופכת מתענוג עילאי לחוויה של כלא. וזו הבעיה של שלב 3 – אתה מגלה שאתה לא באמת יכול לצאת. 

אז איך תדע האם השלמת את שלב 3 שלך ואתה יכול לצאת או לא?

המבחן העליון לשאלה הוא פשוט וחד. עליך לשאול את עצמך את השאלה הבאה:

האם אתה מסוגל להעביר את המשכורת שלך במלואה לאדם אחר שתמנה כמנכ"ל בשעה שאתה תיקח שנה חופש בחו"ל? האם תוכל לצאת לחופש ולא רק לא לרדת ברמת החיים שלך, אלא להתחיל למשוך רווחים גדולים יותר לאורך זמן? 

אם התשובה האמיתית והישרה היא: ״לא!״ אתה עדיין תקוע בשלב 3 מנכ״ל וכדאי שתשנס מתניים ותתחיל לעבוד על היציאה שלך משם. משום שידידי היקר, אתה מחמיץ את הדבר העיקרי, וגודל ההחמצה עצום, כפי שתיווכח לדעת בהמשך. 

יעוץ עסקי

יתכן ואתה לא מבחין שאתה תקוע בהתחלה. הרי אתה המנכ"ל, אתה חשוב, אתה קובע. אבל אחרי שסיימת לקבל ליטופים לאגו אתה מבין שאתה עדיין האחראי האמיתי והיחידי להשגת התוצאות.

עדיין היחידי שחתום בבנקים

אחרי הכל חשבון הבנק הוא שלך, ואתה היחיד שחתום בבנקים. לא העובדים, לא הספקים, לא הלקוחות. רק אתה. לכן כל עבודה שמבוצעת שלא כהלכה – אתה היחידי שניזוק. ואתה עובד על כך באופן פעיל בעסק שלך. יתכן ואינך ער לכך ואולי אפילו לא מודע לערך המוסף של פעולותיך. אבל אני מבטיח לך שאם תוריד את הרגל שלך מהגז, תיקח חופשה ותתנתק מהעסק שלך לשנה, מבלי להיות כלל מעורב, ומבלי לבדוק כלל מה קורה, אתה תבין בדיוק למה אני מתכוון.

וזה נכון שהעובדים שלך אמורים עבורך לבצע את העבודה. אבל אתה זה שמפעיל אותם, אתה זה שמנחה אותם, אתה היוזם, אתה הדואג ואתה הדוחף. האחריות היא שלך. ואם תפסיק להיות אחראי קרוב לוודאי שתמצא את עצמך עם ההכנסות הולכות ופוחתות, בהתחלה באופן כמעט לא מורגש, כרסום קטן בהכנסות, לקוחות מסויימים שמפסיקים לרכוש, כסף שמפסיק להיכנס מבלי שאף אחד מבחין בכך, עד לרגע שבו כולם יתעוררו ויבחינו שיש בעיה!

אתה גם יכול לשער לעצמך מה יקרה לבסיס ההוצאות לאורך זמן, אם אתה תפסיק לבחון אותן. יתכן שכבר יצא לך להתנסות בכך בעבר וכבר ראית מהם הנזקים, ואם לא, אספר לך מה יקרה. וכך יקרה תמיד. כי העובדים, אחראיים ככל שיהיו, אינם מחוברים לסיכון כמוך, אינם חתומים בבנק ואינם ערבים אישית לפעילות. מסיבה זאת הנטיה שלהם תמיד תהיה לפתור בעיות באמצעות כסף. ואם אתה תפסיק להיות שם עם עיני הנץ שלך לא יהיה מי שיהיה חשוב לו להבחין בהוצאות שמטפסות להן עד שיהיה מאוחר מידי. אחרי הכל במקרה הטוב, אם תהיה הצלחה – העובדים יקבלו בונוס. ואם יהיה כישלון – העובדים ילכו לעבוד במקום אחר, ואתה תביא כסף מהבית.

וזאת בדיוק הסיבה מדוע עד שלא תשלים את כל סדרת הצעדים של ״שלב 3 מנכל״ אתה גוזר על עצמך להמשיך לחיות בסיכון ולהיאלץ להמשיך לעשות את מה שאתה עושה היום, יום אחרי יום, שעה אחרי שעה. וזה ממש מייגע ובוודאי לא הקצאה נכונה של הזמן והכישרון שלך.

יעוץ ניהולי

הקצאת זמן לא נכונה

תבין, כמי שהקים את העסק, וצלח עד כה את כל השלבים המוקדמים במודל  (יזם, מנהל עבודה וכעת מנכ״ל) להישאר תקוע היכן שאתה נמצא זו פשוט לא הקצאת הזמן הנכונה. אתה אולי לא רואה זאת לגמרי עכשיו. אבל אני יכול להבטיח לך שככל שהזמן יעבור כך תחוש בגודל ההחמצה. כך זה קורה תמיד. ואתה לא יוצא מן הכלל.

למעשה יש באמתחתיך שני יתרונות אדירים שהשגת בעצמך. הראשון הוא הניסיון שצברת. כל טעות שביצעת נחרטה בגופך והשיעורים שקיבלת עוד מהדהדים בעיני רוחך. סביר להניח שהם אלו שגרמו לך להבין מהו המודל העסקי הנכון בעסק שלך וכיצד עליך לבנות אותו. אני בטוח שאתה יכול לספר לי סיפורים ארוכים ומצמררים על השריטות שקיבלת בדרך. כל אלה מסתכמים לניסיון יקר. הדבר השני הוא: תזרים המזומנים החיובי שעומד לרשותך כעת, ושעימו תוכל לעשות את הפעולות הנכונות והחכמות.

ועכשיו תקשיב טוב, עומדת לפניך כעת הזדמנות מיוחדת ונדירה בהחלט, בפרק הזה של הזמן, לבצע את הפעילות הנכונות שיניבו לך תזרימי מזומנים נוספים. ואת כל זאת תוכל להשיג ״בשלב 4 בעלים״. דמיין לרגע שהעסק שלך הוא כסא בעל רגל אחת – שכולל תזרים מזומנים מפעילות אחת ויחידה. עד כמה כיסא שכזה יהיה יציב? כעת דמיין לך עסק יציב שלו ארבע רגליים איתנות – כל רגל מהווה תזרים מזומנים מפעילות אחרת. עד כמה יציב יהיה הכסא כעת? אתה מבין את הנקודה?

המשמעות היא שאם אתה לא פועל נמרצות להגיע לשלב 4 שלך אתה לא מקצה את הזמן שלך במקום הראוי. למעשה אתה רק מבזבז את זמנך על הדבר הלא נכון.

תשמח לדעת שיש דרך בטוחה ומדוייקת להגיע ל״שלב 4 בעלים״, והיא כוללת סדרה של פעולות שיש לבצע כדי להגיע לשם.

כדי ללמוד איך להגיע לשם אתה מוזמן ליצור עימנו קשר.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים