מודל ארבעת השלבים חלק 5

מודל ארבעת השלבים חלק 5
זמן קריאה 3 דקות

שיפור תהליכים – שלב 4 – שלב בעלים

בפוסט הקודם שוחחנו על שלב 3 – שלב מנכ״ל והבנו שלראשונה בשלב הרביעי, אתה הופך לבעל העסק

בעל העסק מוגדר כאותו אדם שחי ברמת חיים גבוהה מהרווחים של העסק אחרי שכל הוצאות העסק שולמו, כל המשכורות כולל זו של המחליף שלך, כל ההשקעות בוצעו ונשאר כסף מיותר, רווח שאין מה לעשות בו, לא בדוח הרווח וההפסד, אלא בתזרים המזומנים בבנק.

השם הטכני הפיננסי של הכסף הזה הוא "תזרים מזומנים חופשי" ויש הבדל עצום בין תזרים מזומנים חופשי לבין רווח לצורך מס.

בתור בעל עסק, אתה מתקדם לתפקיד המקסים מכולם.

המשימה שלך – איך לייצר עוד כסף מהכסף שלך

האחריות שלך היא הקצאת משאבים בלבד. אתה לא צריך לרדוף אחרי עובדים, אתה לא צריך למכור כלום לאף אחד. אתה לא נדרש לוודא שהיעילות גבוהה, שהשיווק מביא לידים או שום דבר תפעולי אחר. יש לך זמן, כמעט בלי הגבלה לעשות זאת. אתה פנוי לחשוב והמשימה שלך היא אחת בלבד לחשוב מה לעשות עם כל הכסף הזה כדי לייצר עימו עוד כסף והרבה מאוד ממנו.

אם לקחת את הדוגמה של האסיר בארמון הזהב מהרמה השלישית, אתה האיש שנכנס ויוצא מהארמון לפי בחירתו, נשאר לילה, חוגג בארוחה דשנה, ואז לוקח את עצמו והולך לאן שבא לו.

זהו חופש, זהו עושר, זהו פנאי, זהו שקט נפשי צרוף, זוהי רווחה, זהו בדיוק נמרץ מה שדמיינת כשהתחלת את העסק, גם אם לא היו לך המילים הנכונות לנקוב בהן.

אני תמיד אומר שברמה הרביעית, הכי כיף להיות רואה ובלתי נראה. אף אחד לא צריך להכיר אותך, אתה זה שבא לאסוף את הכסף, לתת הוראות למנכ"ל, לוודא שהכל מתנהל כנדרש, ונעלם.

לראשונה לעסק שלך יש שווי

בשלב הזה, קורים כמה דברים מקסימים: דבר ראשון, בפעם הראשונה, העסק שלך מקבל ערך אמיתי. מדוע? משום שהוא מתפקד מעצמו. אדם אחר יכול לדעת כמה ישלם לך עליו, ותוך כמה זמן יחזיר את הכסף, ושימו לב גם בלי המעורבות שלך.

מכירת העסק הופכת להיות עסקה פיננסית מאוד פשוטה. ומשום שאתה לא לחוץ למכור, כי הכל עובד כל כך טוב, מן הסתם מחיר המכירה שלך מזנק לטווח כל כך גבוה, שעל הדרך אתה משיג במכירה שיפור עצום למצבך הפיננסי.

חופשי עם משאבים

הדבר השני המקסים שמתרחש הוא שאתה מוצא את עצמך חופשי, עם משאבים, ועם עסק שמתפקד כפלטפורמה. כבר יש לך הנהלת חשבונות, יש לך אנשי מכירות, יש לך תזרים מזומנים, קו אשראי, רווחים לחלוקה שנכנסים כמו שעון. ברוב המקרים, במיוחד במקרה של יזמים שהקימו את העסק, אחרי פרק זמן קצר של מנוחה, פתאום הם מגלים שהם מלאים ברעיונות לעוד דברים שניתן לעשות.

זה רק טבעי שיזם יוזם. אבל הי, בפעם הראשונה שהיזם עבר את השלב הראשון , לא היה לו  כלום, כולל לא נסיון. עכשיו, יש לו נסיון, ואם הוא עשה את כל הדרך, גם כסף, וגם חיילים. ולכן, מה שקורה כעת הוא שהיזם שהגיע לשלב הרביעי, והפך להיות בעל עסק הופך להיות בעל עסקים.

פתאום אתה מגלה יותר מעסק אחד שמתחיל לנבוט סביבו. ומהר מאוד, אתה מוצא אדם שיושב בצומת של מספר עסקים שכל אחד מהם מעביר לו כספים מיותרים שיעשה בו כרצונו.

ובדיוק בשלב הזה נופל לך האסימון שאתה חוזה באדם יציב פיננסית באופן בלתי נתפס. גם אם עסק אחד חווה האטה או קושי, זרמי מזומנים חופשיים מעסקים נוספים זורמים אליו ומספקים לו פיזור וגיבוי פיננסי.

יעוץ ניהולי

הדרך לשלב 4 קשה לאיתור

זה השלב שנוצר כדור שלג הולך וגדל של עושר שקשה להבין, וקשה למצוא, פשוט משום שיש כל כך מעט אנשים שהצליחו לאתר את הדרך לשלב הרביעי.

זה המודל. ואם אתה מבין אותו, אתה מבין שאתה נמצא במקום כלשהו עליו, מן הסתם בדרך לשלב הרביעי.

לא אמור לקחת זמן רב להגיע לשלב הרביעי. רוב האנשים שאתה מכיר מסתבכים בשלב כשלהו משום שהם לא מכירים את קיצורי הדרך לנוע משלב לשלב, או עושים טעויות שגורמות להם להחליק לאחור במורד השלבים, ואופס, במקום לנוע למעלה, הם מחליקים למטה.

ויש כאלו שפשוט לא מעיזים לחלום שיכול להיות שאפשר להיות משהו אחר מלבד יזם קטן חסר כל או מנהל עבודה קטן עם עסק שבקושי מוציא את שכרו. רק לפני שבוע ישבתי מול אחד כזה, בחור בן 60 שסיפר לי שלעסק שלו אין שווי, ובעוד חמש שנים, אינו יודע מה יהיה עם העסק. זה היה עצוב מאוד לשמוע, טרגדיה ממש מיותרת, שהוא גרם לעצמו, כשלא טרח להבין שהוא מבלה את שלושים השנים האחרונות בין שלב הראשון לשלב השני.

שאל את עצמך את השאלות הבאות

לאחר שלמדת על דרך חדשה להביט בעסק שלך ובקריירה שלך, הנה כמה שאלות חשובות שכדאי שתבחן בכובד ראש:

  • היכן אתה מצוי במודל ארבעת השלבים,
  • ולהיכן היית רוצה להגיע,עד מתי?

ואחרי שתענה על השאלות הללו שאל את עצמך עוד שאלה:

  • מה אתה צריך לעשות כדי שזה יתרחש?

בעוצמה עסקית מודל ארבעת השלבים מהווה חלק בלתי נפרד מבניית תהליכי ייעוץ מקיפים ללקוחות שלנו.

מה אנחנו רוצים עבורך אתה שואל? אנחנו רוצים משהו פשוט. אנחנו רוצים אותך בשלב הרביעי. אנחנו רוצים את זה בהקדם האפשרי, ולא, אנחנו לא מוכנים שאתה תבזבז את החיים שלך בכלא של זהב בשלב השלישי, גם אם לכאורה נעים לך לרבוץ בבריכה ולאכול במזנון של "אכול ככל יכולתך". כמי שהיה שם, וזו העבודה שלו אנחנו רוצים  לוודא שאתה לא תשאר כיתה, או תגלה בוקר אחד, חלילה, שיש שוער חמוש בכניסה, ושאתה בכלא, בדיוק ברגע שתרצה לצאת החוצה.

כדי לקבל מאיתנו פרטים נוספים ולבחון כיצד אתה יכול להיעזר בנו – צור עימנו קשר.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים