שכר עבודה – לחשוב מחוץ לקופסה

שכר עבודה – לחשוב מחוץ לקופסה
זמן קריאה 3 דקות

שכר עובדים – לחשוב מחוץ לקופסה

אחת הטקטיקות הכי מעניינות לייצר התקדמות כלכלית היא לנצל משבר. משבר טוב, שמטלטל ומזעזע, יוצר שינויים טקטוניים חריפים, ועם שינויים מגיעות ההזדמנויות. עכשיו, עבור רוב בעלי העסקים, אלו שלא נערכו נכון, משברים חושפים חולשה ויוצרים זעזוע.

אבל אם אתה עובד נכון, בונה ומחזק את היסודות, ונערך ליום סגריר, הרבה מאוד פעמים משבר מנקה את השוק, יוצר הזדמנויות, מתקן מחירים ויוצר נכונות שבעלי עסקים חכמים ומהירים יודעים לתרגם לכסף. הרבה כסף. אז מפעם לפעם אנחנו סוקרים ובוחנים את האופק ומנסים לראות היכן קיימים משברים וחושבים כיצד למנף אותם.

והפעם על הכוונת שלנו – אוקראינה

בוא נבחן יחד כיצד המצב שם משפיע על המצב כאן ומייצר הזדמנות לחלק מאנשי העסקים המתוחכמים יותר.

כמה נתונים כלכליים:

אוקראינה נמצאת במצב לא טוב, שנובע מהתדרדרות כלכלית. האוקראינים כבר כך משנת 2014, והם קיבלו סיוע מהקרן לסיוע בינלאומי (כ- 4 מיליארד דולר ארה"ב). החוב הממשלתי שם מגיע למשהו כמו 70% מהתוצר הלאומי גולמי, מה שאומר שכמעט כל מה שהם מייצרים צריך לצאת לטובת החזר חובות. לא נשאר הרבה לרווחה או חינוך או בריאות. השנה הקרובה תהיה אפילו שנה קשה יותר באוקראינה – שנת משבר חריפה יותר.

החוב באוקראינה כ-% מהתוצר הלאומי גולמי

יעוץ עיסקי

שר המדיניות החברתית של אוקראינה העריך כי בשנת 2017, 55% מהאוכלוסיה חייה בעוני. ומעט הכסף שהמדינה כן מוציאה, יוצא על מקורבים ולא מגיע לציבור הרחב.

הכסף האוקראיני מאבד מכח הקניה שלו במהירות הולכת ועולה. על פי מקורות בשטח, שיעור האינפלציה במוצרי צריכה בסיסיים נמצא ב- 12-15 אחוז בשנה. תחבורה התייקרה בכ- 26%. סיגריות – 16%.

הציבור האוקראיני שיכול מחפש לברוח לכלכלות יותר יציבות. כ- 6 מיליון  אוקראינים עובדים וחיים היום מחוץ לאוקראינה על פי הערכות האו"ם.

ובתוך המהומה הכלכלית הזו, המדינה מנסה להתחמש מול האיום הרוסי (כזכור, הרוסים פלשו והלאימו שטחים שהיו בריבונות אוקראינית) מה שמחריף עוד יותר את המצוקה הכלכלית.

כל אלו מהווים עבור בעלי העסקים שחושבים מחוץ לקופסה ומחפשים דרכים יצירתיות כדי למנף את העסק שלהם בשווקים המשתנים – הזדמנות עסקית. 

מה המשמעויות העסקיות והיכן ההזדמנות?

באוקראינה יש הרבה מאוד אנשים מאוד מוכשרים, שזקוקים נואשות לעבודה. משכורת ממוצעת גבוהה באוקראינה יכולה להיות שבריר משכר חודשי בישראל. וכאן (לחלק מהעסקים) יש הזדמנות מרתקת: בחלק מהעסקים, בחלק מהמקצועות, במיוחד במרכיבים שדורשים עבודה פקידותית או מקצועית, יש אפשרות לבצע ארביטראז' עבודה. ארביטראז' הינה הפעולה שבה אתה קונה בנקודה אחת מוצר זול ומוכר אותו גבוה בנקודה שניה.

דמיינו לכם אדריכל שמעסיק חמישה אדריכלים צעירים במשכורת של 8,000 ש"ח ומתמודד עם כל הקשיים של העסקת עובד. עכשיו, תחשבו על אדריכל ותיק ומקצועי באוקראינה, שמחפש כמו אויר לנשימה עבודה (ואין), והוא מוכן לעבוד עבורך בשכר של שלושת אלפים ש"ח, להוקיר לך תודה, ולעשות מה שצריך, מתי שצריך. הוא עובד מהבית, והוא מאושר עד לב השמיים שמצא לו מעביד זר מבלי שהוא צריך להגר עם משפחתו. הוא מקבל תשלום במט"ח שמגן עליו מפני האינפלציה שכיסינו מעלה, וחי ברווחה גבוהה. 

ומכאן עולה ההזדמנות. לבעל משרד האדריכלים שחושב כלכלי ומדויק, המשמעויות ברורות. הוא יכול בנחת להחליף בין שנים או שלושה אדריכלים זוטרים באדריכלים ותיקים באוקראינה, ולהישאר עם שנים צעירים אשר ינהלו את העובדים החיצוניים ויקחו על עצמם את המרכיבים המעניינים יותר של העבודה. בהינף יד, האדריכל הזה מרוויח עוד 10-15 אלף ש"ח בחודש שנופלים לשורה התחתונה, וגם מטייב את איכות העבודה של העובדים הנשארים שלו.

אתם מבינים את הרעיון? 

קצת טכנולוגיה, מרכזיית IP, מחשוב בענן, וכמה תוכנות פשוטות, ואתה מרגיש שיש לך שני עובדים בחדר אחר – עובדים שיעשו 150% אחוז מכל עובד אחד שלך, ויוקירו לך תודה. בתחשיב מעלה, נקבנו במקצוע האדריכל רק לדוגמה – כל מקצוע שכולל צריכת שרותים מאנשים, והאנשים הללו לא עומדים בחזית העסק רלוונטי. למען האמת אנחנו מכירים עסקים שמפעילים משרדים או לשכות בקייב, שם עובדים 20-40% מכח העבודה. זה פשוט הופך עסק בינוני למכונה להדפסת כסף.

יש שורה ארוכה של עסקים שיכולים ליהנות מהמודל הזה, בטח בסביבה בישראל שבה חסרים עובדים לשורה ארוכה של מקצועות, ושלפעמים קשה מאוד לגייס.

חומר למחשבה עמוקה.

כדי לשמוע כיצד אנחנו יכולים לעזור לך לחשוב בנושא צור עימנו קשר.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים