תכנון לטווח בינוני וארוך – חלק 4

תכנון לטווח בינוני וארוך – חלק 4
זמן קריאה 3 דקות

איך להוציא את התכנון שלך לפועל

אנחנו משוחחים על התופעה של תכנון בניוטרל. המצב שבו רעיונות ורצונות של בעלי עסקים לא ממש מתרחשים בפועל בעסק, וכתוצאה מופיעים הדגלים האדומים של:  יעדים עסקיים לא מושגים, תחושת קושי לגרום לעובדים לשתף פעולה, "אסון רודף אסון", "לא קורה כלום" הדברים החשובים לא מתגשמים ו- "התוצאות העסקיות נמוכות מדי". בפוסט הקודם שוחחנו על סיבה נפוצה לבעיה, ששמה בשם: ערבוב של יעדים של טווח ארוך ויעדים של טווח קצר, ועל הפתרון לכך. 

שמה של סיבה השנייה לבעייה היא "שליפה מהמותן".

שליפה מהמותן

הנה דוגמה ממש מהשבועות האחרונים. אני משוחח עם בעל עסק שביקש להתייעץ כיצד להגדיל את הרווחיות. במרוצת 10 ימים, נפגשנו מספר פעמים. בכל פגישה הוא סיפר לי על התובנות והפעולות שהוא מבצע:

בפגישה הראשונה: הבעיה היא במודל העסקי שלנו. אנחנו חייבים לרכוש ציוד שיבדל אותנו מהמתחרים ויאפשר לנו לגבות מחיר יותר גבוה. אנחנו מטפלים בכך על ידי כך שאנו מחפשים אפיק מימון להשקיע כמה מיליונים בציוד נוסף (אין לנו כסף לקנות אותו משום שהרווח השנתי שלנו כמעט אפסי). הצוות שלנו מעולה. "אני על זה".

בפגישה שנייה: הבעיה שלנו היא עובדים לא טובים. יש לי עובדים שלא עושים את העבודה. הם יקרים ולא רווחיים. הלקוחות שלנו לא מוכנים לשלם לנו שקל נוסף על השרותים שלנו, אפילו אם נשדרג את הציוד שלנו. למעשה, הלקוחות הגדולים שאמורים להביא עוד רווחיות (בזכות הציוד החדש) יגיעו ברווחיות אפילו יותר נמוכה מהלקוחות הקיימים. אני הולך לפטר שלושה מנהלים יקרים, ונקבע שימוע. "אני על זה".

בפגישה שלישית: הבעיה שלנו היא שהשותף שלי לא עוזר לי. כבר אין לו כוח. אני לבד במערכה, מנסה לדחוף את העסק בכל הכוח. חלק גדול מהרווח השנתי זורם לכיסו. זה לא עניין של עובדים ולא עניין של ציוד או לקוחות. איך אפשר להרוויח אם שותף עצלן "אוכל את כל הרווח"? הפעלתי עורך דין שיסייע לי להעיף אותו מהעסק. "אני על זה".

גם אתה מרגיש את הסחרחורת שאני הרגשתי?

זה לא שלבעל העסק הזה אין תוכניות.

התוכנית שלו היא לשפר את הרווחיות. זה לא שהוא לא מנסה להוציא אותה לפועל או שהוא פאסיבי מדי. להיפך, הוא הרבה יותר מדי אקטיבי. כל יום הוא מתעורר והולך להוציא לפועל תכנית אחרת, שהוא בטוח בנכונותה. ואחרי כל לילה, הוא משנה כיוון ב- 90 מעלות, והולך לעשות משהו אחר, בכל הכח. אתה יודע מה קורה לצוות שצריך לעבוד עם מנהל כזה?אם אתה קיבלת סחרחורת, הם נשענים החוצה מהחלון, ומקיאים מעבר לדופן. 

כשבעל העסק הזה נכנס לעסק, כל העובדים שלו נכנסים לכוננות ומתחבאים מתחת לשולחן. הם מתרכזים בלעבור את היום, כי מחר? מחר ממילא יגיעו פקודות שונות. מחר הוא ישכח את מה שהוא רצה לעשות. ואתה יודע מה? למרות שבעל העסק הזה מתנהל כך כבר כמה שנים – העסק לא מרוויח כסף. במילים אחרות, זה לא ממש עוזר לו.

מה הסיבה לכך?

העדר חשיבה מעמיקה מספיק, שמגובה במודל כלכלי מסודר.

אותו בעל עסק יורה מהמותן, מבלי שהוא מנתח עד הסוף את התוצאות, ההשלכות, היתרונות והחסרונות של הפעולות שלו. הוא שועט קדימה, ואז הוא מגלה שהוא רץ בכיוון הלא נכון. הוא מחפש יעד אחר, ורץ אליו. אומרים ש-"סוף מעשה במחשבה תחילה". במקרה שלו, אין מחשבה תחילה. אז במקום לשבת בנחת, ולבנות תוכנית סדורה, ולבדוק את ההנחות שלו (אולי המציאות לא תומכת בהן), הוא פשוט "עושה משהו". ואז, לא קורה כלום, ובמקרה הגרוע, הוא מלמד את כולם שהוא פשוט מנהל איום ונורא ושלא ניתן לסמוך עליו להיות עקבי ושיטתי.

מה הלקח הנלמד?

אני תמיד אומר לבעלי עסקים שאני מלווה: לפני שאתה בכלל יוצא לדרך, אתה חייב להעמיד מודל כלכלי של מה שאתה מנסה לעשות. הוא לא צריך להיות מאוד מדויק ולא חייב להיות מאוד מפורט, אבל הוא חייב להיות שם. מה שהדרישה הזו עושה היא לחייב את המתכנן לבצע שעורי בית מינימאליים ולוודא שהתוצאות בכלל אפשריות להשגה. היא מחברת בין תחושות בטן ורעיונות אל ההבנה מה הפעולות שאתה חייב לעשות בשטח. והיא חושפת מה הטעויות שתחייבנה אותך לבצע סיבוב פרסה של 180 מעלות.

כשפעולה זו נעשית, אתה "הורג" תוכניות גרועות בעודן על הנייר. אתה מלמד את העובדים שלך שכאשר אתה אומר שמשהו יקרה – הוא אפשרי, הוא ריאלי והוא יקרה בפועל. ורק אז, אתה מקבל נכונות גדולה יותר להוציא אל הפועל את התכנון שלך. 

וזה מביא אותנו לסיכום של התובנות החשובות שאתה חייב לקחת בחשבון כשאתה מנסה לתכנן ולהוציא לפועל לטווח הארוך והבינוני. בפוסט הבא.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים