3 הנוסחאות הפיננסיות שמשפיעות על הכול – נקודת האיזון

3 הנוסחאות הפיננסיות שמשפיעות על הכול – נקודת האיזון
זמן קריאה 2 דקות

נקודת האיזון בעסק שלך

במרק העצום של מאות או אלפי הנתונים הפיננסים של העסק שלך, יש רק שלושה נתונים קריטיים שאתה צריך להבין היטב. אתה תמצא שההבנה שלהם תקבע את מצבו הפיננסי של העסק שלך, ומנגד שאי הבנה שלהם, ואי השימוש בהם יגרמו כך שהעסק שלך יפעל בסיכון משמעותי מיותר.

הנתון הראשון – נקודת איזון

נקודת האיזון קובעת את גובה מחזור החשבוניות הנדרש בעסק שלך על מנת לעמוד בכל התשלומים שבהם אתה מחוייב, בלי להרוויח (אבל גם בלי להפסיד). זוהי נוסחה חשובה מאד והיא מהווה בסיס להרבה מאוד חישובים אחרים בעסק, לכל אורכו ורחבו – כולל תמחיר, רווחיות, תכנון פיננסי עתידי ועוד.  

נקודת האיזון מחושבת באופן הבא – הוצאות קבועות חלקי רווח גולמי-כלכלי.

דוגמה? ובכן, אם ההוצאות הקבועות שלך בחודש הן 150,000 ש"ח, והרווח הגלמי-הכלכלי שלך עומד על 30%, נקודת האיזון, על פי הנוסחה עומדת על חצי מיליון. 

המשמעות?

שבמחזור חשבוניות חודשי על סך חצי מיליון ש״ח, שילמת את כל הוצאות הספקים שייצרת בחודש, וכיסית את כל ההוצאות הקבועות, אבל לא נותר דבר.

מתחת לרף זה, אתה מפסיד כסף חי.

מעל – אתה מרוויח. 

נקודת איזון – טעויות נפוצות ומכשילות

טעות 1: להשתמש ברווח גולמי-חשבונאי במקום רווח גלמי-כלכלי

מדוע טעות? משום שהרווח הגלמי-החשבונאי מסתמך על "עלות המכר", שהינו נתון חסר ברוב המקרים או פשוט אינו מתייחס להוצאות הישירות בלבד. במקרים כאלו, אתה מקבל נתון כוזב ומטעה. ואז, אתה בטוח שבחצי מיליון אתה מאוזן, בשעה שאתה בפועל מפסיד כסף. אופס.

טעות 2: חישוב חסר של ההוצאות הקבועות

וכן, שוב, ההוצאות הקבועות החשבונאיות פשוט לא כוללות את כל ההוצאות האמיתיות. לפעמים המספר שונה בתכלית.

טעות 3: לא להבין שמבנה ההוצאות הקבועות והרווחיות משתנה כל הזמן

נתת הנחה? פגעת ברווח הגלמי הכלכלי. הוספת עובד? אופס. שוב שינית את המספר. נקודת איזון אמיתית היא דבר חי ונושם, לא משהו שבודקים פעם בשנה אצל רואה החשבון.

מיותר לציין שההחלטות שתקבל כשתבצע את החישוב בצורה מדויקת, יאפשרו לך לשפר את התוצאות הכספיות שלך בצורה מרשימה, בדיוק כפי שאנחנו עושים זאת בתהליכי הייעוץ שלנו.

הנתון החשוב הבא שנשוחח עליו הוא רווח גולמי כלכלי, שלא ניתן לספור בכמה דרכים שונות טועים בו, טעויות שעולות מיליונים. על כך נשוחח בפוסט הבא.מעניין? רוצה לקבל עוד מידע על ניהול העסק ובחינם?

הירשם וקבל כל שבוע רעיונות ומידע שימושי לניהול העסק

עוצמה עסקית לא תשתף את המידע שלך עם אף גורם. אנא בדוק את מדיניות הפרטיות שלנו לפרטים